Ragnhild Myklebust - złota (22-krotnie) babcia

biathlon biegi cykl łyżwiarstwo sport

Dodano 2014-02-12 10:04:16 | Autor: Jacek Gibel

Tak jak najbardziej utytułowaną paraolimpijką w historii jest Amerykanka Trischa Zorn, tytuł zimowej dominatorki na igrzyskach paraolimpijskich przypada emerytowanej – dosłownie i w przenośni – Norweżce Ragnhild Myklebust.

Często pisze się o zawodnikach, którzy od najmłodszych lat poświęcali się sportowi i jako nastolatkowie zdobywali medale olimpijskie bądź paraolimpijskie. Myklebust jest zaprzeczeniem tego schematu. Norweżka, którą polio zostawiło z niedowładem nóg, pierwszy medal zdobyła w wieku… 45 lat. Był to jednak dopiero początek jej długiej, usianej tytułami mistrzowskimi kariery.

Urodzona 13 grudnia 1943 roku Myklebust zadebiutowała dopiero w Innsbrucku, w 1988 roku. Z Austrii przywiozła jednak aż sześć krążków, w tym pięć najcenniejszego koloru. Triumfowała na 2,5 oraz 5 km w biegach narciarskich (choć w jej przypadku „biegach” brzmi dość niefortunnie, bo Norweżka startowała wśród zawodniczek pokonujących trasę na siedząco), a także na trzech dystansach w łyżwiarstwie szybkim na siedząco – konkurencji, która była zdominowana przez jej rodaczki. Myklebust zdobyła złote medale na 100, 700 i 1000 m, zajmując też drugie miejsce na dystansie 500 m, gdzie przegrała z Sylvą Olsen. Ogółem, Norwegii przypadło wtedy wszystkie szesnaście krążków w tej dyscyplinie.

Cztery lata później – w Albertville, gdzie igrzyska paraolimpijskie znowu rozgrywane były na tych samych arenach co zawody pełnosprawnych sportowców – Myklebust obroniła oba tytuły biegowe. Kolejny wysyp medali przydarzył się jej na „swojej” ziemi – w Lillehammer w 1994 roku. Reprezentantka gospodarzy zdobyła tam najwięcej – bo aż osiem – krążków w historii swoich startów. Ponownie zwyciężała na dwóch najkrótszych dystansach biegowych, jednak teraz dołożyła do tego dwa złote medale na 10 km i w sztafecie 3x2,5 km. Mistrzostwo paraolimpijskie zdobyła także w łyżwiarstwie szybkim na 700 m, natomiast ponownie musiała zadowolić się srebrem na 500 m oraz na 100 m. Na dystansie jednego kilometra była z kolei trzecia – podobnie jak w biathlonie, gdzie zdobyła brąz na 7,5 km.

Myklebust wystartowała na paraolimpiadzie jeszcze dwukrotnie – w 1998 roku w Nagano i w 2002 roku w Salt Lake City. Podczas ostatnich igrzysk w karierze miała już 59 lat, jednak nie przeszkodziło jej to w pięciokrotnym mistrzostwie paraolimpijskim. Zarówno w Japonii, jak i w Stanach triumfowała na czterech dystansach biegowych (2,5, 5, 10, 3x2,5 km) oraz w biathlonie na 7,5 km.

Ragnhild Myklebust zakończyła paraolimpijską karierę w 2002 roku, zdobywając łącznie 27 medali, w tym 22 złote i będąc niekwestionowaną liderką listy najbardziej utytułowanych zimowych paraolimpijczyków. Warto też odnotować jeszcze jedną rzecz. W 27 startach na igrzyskach za każdym razem stawała na podium, będąc jednocześnie niepokonaną we wszystkich 16 startach w biegach narciarskich. 27 krążków w 27 występach – kariera godna podkreślenia!