MEGAMOCNI

"Razem na szczyty" - Śnieżka zdobyta!

góry Mela Śnieżka wyprawy

Dodano 2013-07-11 13:55:55 | Autor: Emil Kowalski

Kilkumiesięczne przygotowania do tej wyprawy, zakończyły się powodzeniem. Miała ona miejsce w miniony weekend. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w ramach projektu Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty - „Razem na szczyty”. Celem jest zdobycie 28 polskich szczytów – Koron Górskich.

Wyprawa na ten szczyt to głównie podróż osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Jej realizacji podjęło się 50 wolontariuszy (pomocnicy z „Razem na Szczyty” i HOPE z firmy NUTRICIA).

Dla niektórych uczestników był to debiut w podróżach po górach. Ze szczytu wracali oni wyciągiem krzesełkowym lecz jeden z podróżników postanowił zjechać z góry na wózku inwalidzkim. Pokonał trasę szlakami turystycznymi (przeczytaj o nowym szlaku dla niepełnosprawnych w Tatrach - TUTAJ)  przy wsparciu swojej rodziny i trzech wolontariuszy. Turyści którzy go mijali, byli pełni podziwu, a ten wyczyn to dopiero początek. Pan Marek (tak miał na imię bohater tej wyprawy) chciałby testować górskie szlaki turystyczne pod kątem dostępności dla osób na wózkach inwalidzkich.

Zejście kosztowało dużo wysiłku, ale było też dużo adrenaliny, wspaniała atmosfera i przygoda, jakiej dotąd nie przeżyłem. Opłaciło się. Dzisiaj mogę powiedzieć wszystkim, że szlak został przetarty. Zjazd standardowym wózkiem inwalidzkim ze szczytu Śnieżki do Karpacza jest możliwy.” – takimi słowami sumuje swoją relację z wyprawy Pan Marek (jego relacja http://razemnaszczyty.pl/2013/07/relacja-pana-marka/)

Ten wyczyn, bo tak z powodzeniem można nazwać wysiłek niepełnosprawnych, nie spowodował grymasów na twarzy. Pomimo zmęczenia i dosyć nieprzyjaznej pogody (mgła), niepełnosprawni byli pełni optymizmu i uśmiechnięci. Nikt nie narzekał na trudności ani na inne problemy.

W wyprawie na Śnieżkę wzięło udział 10 osób niepełnosprawnych, w tym siedem na wózkach inwalidzkich, jedna na rowerze trójkołowym, dwie na własnych nogach wspierane przez wolontariuszy. Po raz pierwszy w tego typu wyprawie wzięły udział osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Najmłodszą uczestniczką była Martynka Karbowska (czytaj o Martyncje TUTAJ), dziesięciolatka z Brodnicy koło Torunia, która urodziła się bez obu nóg. Była to siedemnasta wyprawa górska w ramach „Razem na szczyty”.

info. własne/razemnaszczyty.pl