MEGAMOCNI

Referendum w sprawie prezydent Warszawy: "Niepełnosprawni obywatelami drugiej kategorii"

bez_barier polityka referendum Warszawa

Dodano 2013-09-16 09:43:29 | Autor: Jacek Gibel

Posłowie PiS zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję ws. referendum o odwołanie prezydent Warszawy. Rada Warszawy nie zdecydowała o utworzeniu obwodów zamkniętych, co - ich zdaniem - może utrudniać głosowanie osobom chorym, starszym lub niepełnosprawnym.

W tej sprawie wysłany został list do Ireny Lipowicz (rzecznik praw obywatelskich).

Posłowie PiS piszą: Brak decyzji Rady m.st. Warszawy o utworzeniu obwodów zamkniętych w czasie referendum nad wnioskiem o odwołanie Prezydent miasta, stanowi jaskrawy przykład stwarzania nierównych szans obywatelom w dostępie do ich praw. Osoby o szczególnych potrzebach, będą co prawda mogły wziąć udział w referendum, ale sygnał jaki obecne władze m.st. Warszawy wysyłają w kierunku tych grup społecznych jest wyjątkowo niegodziwy, gdyż wskazuje ich, jako obywateli drugiej kategorii, którym stwarzane są upokarzające bariery w dostępie do demokratycznego procesu decyzyjnego.

Dodają, że efektem działania władz miasta mogą być "poważne utrudnienia w możliwości korzystania z praw politycznych przez obywateli Warszawy dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością oraz osób starszych".

Uchwała o powołaniu komisji w tzw. obwodach zamkniętych (m.in. domy opieki społecznej, szpitale, więzienia) miała zostać rozpatrzona na czwartkowej sesji Rady Warszawy. Punkt ostatecznie nie trafił pod obrady.

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze Hanny Gronkiewicz-Waltz. Oznacza to, że głosy musi oddać co najmniej 389 430 osób.

Gdyby Gronkiewicz-Waltz została odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) "niezwłocznie" wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta. Jak powiedział Donald Tusk, głównym kandydatem do objęcia przechodniego stanowiska byłaby... Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Referendum odbędzie się 13 października.

zdj. norma-bg.pl

(inf. własna/tvn24.pl)