MEGAMOCNI

Rejs niepełnosprawnych po Bałtyku

rejs turystyka_niepełnosprawnych żeglarstwo

Dodano 2013-04-16 13:55:47 | Autor: Jacek Gibel

W czerwcu po raz czwarty ruszy rejs po Bałtyku, w którym załogę stanowić będą w większości osoby niepełnosprawne intelektualnie. 6-7-osobowe grupy niepełnosprawnych wypłyną w trasę Gdynia - Bornholm - Świnoujście - Kopenhaga - Gdynia. Rejs organizuje gdańskie stowarzyszenie "Przełamując nie tylko fale".

Projekt "Bałtycka integracja pod żaglami 2013" jest skierowany do młodych ludzi niepełnosprawnych intelektualnie, uczęszczających do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz warsztatów terapii zajęciowej z terenu województwa pomorskiego - mówi prezes stowarzyszenia, Jacek Sołtanowicz. - Do tej pory niepełnosprawni żeglarze pływali po Zatoce Gdańskiej i Morzu Bałtyckim. W ubiegłym roku na jachcie Zjawa IV dopłynęli do Szczecina i uczestniczyli w Międzynarodowym Zlocie Żaglowców i Oldtimerów podczas Dni Morza Sail Szczecin 2012. W tym roku chcielibyśmy popłynąć jeszcze dalej. Marzy nam się rejs dookoła Bałtyku Południowo-Zachodniego.

Trzytygodniowy rejs rozpocznie się 1 czerwca. Sołtanowicz dodaje: Podczas pełnomorskiej wyprawy chcemy przekonać innych, że bariery i fale są po to, aby je wspólnie pokonywać. Jacht, morze - to miejsca, gdzie można tego dokonać. Wspólnie z żeglarzami, harcerzami i opiekunami młodzież niepełnosprawna tworzy wyjątkową załogę. Rejs jest dla nich poszerzeniem horyzontów, nauką odpowiedzialności, rozwijaniem zdolności i nabyciem nowych umiejętności przydatnych w życiu: radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zbudowania poczucia własnej wartości. Taki rejs to też jedyna możliwość poznania świata, wyjazdy do innych krajów.

Rejs będzie składał się z trzech etapów: Gdynia - Bornholm - Świnoujście (1-8 czerwca), Świnoujście - Kopenhaga (8-15 czerwca) i Kopenhaga - Gdynia (15-22 czerwca). W każdym z nich na pokładzie jachtu "Zjawa IV" znajdą się - oprócz grupki niepełnosprawnych - trzej opiekunowie, czwórka harcerzy, kapitan i kucharz. Po każdym etapie nastąpi wymiana załogi, dzięki czemu z rejsu skorzysta 20 niepełnosprawnych. Co się z tym wiąże, pobity zostanie nie tylko rekord długości trasy rejsu, ale również ilości osób, które wezmą w nim udział.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/trojmiasto.pl)