MEGAMOCNI

Rekiny pomogą w walce z rakiem piersi?

badania leki rak rekin

Dodano 2013-09-27 09:57:13 | Autor: Jacek Gibel

Naukowcy w poszukiwaniu leku na raka piersi sięgnęli pod powierzchnię oceanów.

Mają nadzieję, że przeciwciała znalezione w organizmach wodnych potworów - rekinów - mogą prowadzić do odkrycia "nowego Herceptinu" - preparatu stosowanego obecnie przy przerzutach tego nowotworu.

Herceptin, okrzyknięty największym postępem w leczeniu raka piersi w ciągu ostatnich 25 lat, wykorzystywany jest w leczeniu szybko postępującej formy raka. Zapada na nią co czwarta kobieta.

W wielu przypadkach lek jednak nie działa tak, jak się tego oczekuje, stąd wciąż istnieje zapotrzebowanie na nowe terapie. Naukowcy z University of Aberdeen mają nadzieję, że odpowiedzi może dać niezwykle silny system immunologiczny rekinów. W tym celu wstrzyknęli białko HER2 - odpowiadające za wzrost guzów - do ciał tych ryb, aby sprowokować wytwarzanie przeciwciał.

Helen Dooley, która otrzymała na badania grant w wysokości 200 000 funtów, mówi: To jak pójście do lekarza na wakacyjne zastrzyki, tylko zamiast w ramię, dostajesz je w płetwę. Po paru miesiącach pobierzemy próbkę krwi z ogona.

Naukowcy wierzą, że próbka będzie zawierała przeciwciała białka, które zatrzymają wzrost i rozwój komórek rakowych. Wersja syntetyczna tych przeciwciał mogłaby być wówczas stosowana jako lek.

Przeciwciała rekinów są kluczowe, ponieważ potrafią "wcisnąć się" w bardzo małe przestrzenie, jest więc nadzieja, że mogą dotrzeć do tych części białka HER2, do których inne leki nie mają dostępu.

Dr Dooley dodaje: Herceptin to świetny lek, ale niektóre kobiety na niego nie reagują, a inne uodporniły się po pewnym czasie.

Badania są jednak dopiero we wstępnej fazie, co oznacza, że upłynie przynajmniej dekada zanim lek będzie można przetestować na ludziach.

Kolejną zaletą leku z rekina - o ile taki powstanie - jest cena. Terapia Herceptinem generuje koszt nawet do 100 000 dolarów rocznie. Nowy lek ma być znacznie tańszy.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Daily Mail)