MEGAMOCNI

Rodzice będą protestować w Biłgoraju

Biłgoraj protest rodzice szkoła

Dodano 2014-08-08 09:58:14 | Autor: Jacek Gibel

Rodzice dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju zapowiedzieli protest pod Urzędem Miasta. Wszystko z powodu nagłych - i niezgodnych z wcześniejszymi zapewnieniami - zmian w kadrze nauczycielskiej.

Okazało się, że dyrektor MZS postanowił wypowiedzieć umowy 10 nauczycielom, w tym 7 pedagogom specjalnym. Decyzje te dotkną więc przede wszystkim klasy integracyjne. Podstawą zwolnień miały być zmiany organizacyjne w szkole oraz zmiany planów nauczania.

Temat ten konsultowałem z innymi placówkami prowadzącymi kształcenie integracyjne. Takie rozwiązania jakie chce się wprowadzić w Biłgoraju nie mieszczą się w głowie moim rozmówcom z Zamościa czy Krosna. dyrektor ma obowiązek zatrudnić nauczycieli wspomagających - pedagogów specjalnych, by zapewnić należytą opiekę dzieciom niepełnosprawnym. Zachodzę w głowę skąd w Biłgoraju takie pomysł i takie eksperymenty na oświacie - mówił Andrzej Antolak, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

Jak wyliczyli rodzice, praca nauczycieli wspomagających okrojona została z 300 do nieco ponad 120 godzin. Asystenci nauczycieli - którzy zdaniem dyrektora mieliby zająć się klasami integracyjnymi - nie mają z kolei nadanych przez prawo kompetencji do nauczania w tego typu oddziałach.

Rodzice rozmawiali już z władzami miasta, uczestniczyli w obradach Komisji Oświaty i sesji Rady Miasta. Wysyłali też pisma do Kuratorium Oświaty i pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, a nawet do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wiemy, że racja jest po naszej stronie, także zapisy obowiązującego w Polsce prawa. Chcemy by nasze dzieci dotknięte przez los niepełnosprawnością miały jak najlepsze warunki rozwoju, kształcenia i adaptacji społecznej poza domem. Państwo przeznacza na to większą subwencję, bo i kształcenie naszych dzieci jest bardziej pracochłonne. Nie pozwolimy na to by na subwencji przekazywanej na nasze dzieci łatano budżetowe dziury - zaznaczają.

zdj. bilgoraj.com.pl

(inf. własna/bilgoraj.com.pl)