MEGAMOCNI

Rodzice niepełnosprawnych dzieci szykują kolejny protest

Dzieci opiekunowie protesty rodzice

Dodano 2015-02-13 13:11:22 | Autor: Jacek Gibel

W najbliższą środę przed Kancelarią Premiera odbędzie się kolejny protest opiekunów i rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Rodzice czują się oszukani przez rząd, który - ich zdaniem - chce zmniejszyć świadczenie, wprowadzając kryterium dochodowe.

Według projektu ustawy przygotowanej przez resort pracy oraz Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych, wysokość świadczenia będzie zależała od wieku osoby, którą zajmuje się opiekun. Gdy podopieczny przekroczy osiemnasty rok życia, świadczenie wyniesie jedynie 800 zł. Dochód na osobę w rodzinie nie będzie mógł jednak przekroczyć 1 tys. zł.

Osoby, które już wcześniej nabyły prawa do świadczeń, będą mogły być rozliczane na starych warunkach.

My nie otrzymaliśmy żadnego projektu. Te propozycje byłyby świetlane. Nie mogliśmy się po prostu z całością zapoznać. W tej chwili ta sprawa wygląda tak, że ten projekt za chwilę zawiśnie na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W bardzo krótkim czasie, bo przez 21 dni, trzeba będzie na specjalnych formularzach przesyłać swoje uwagi. Możemy pisać swoje najrozsądniejsze zastrzeżenia do tego projektu. Natomiast nie będą one w pozytywny sposób rozpatrzone dlatego, że musi się tutaj zgadzać budżet państwa. Nie zgadzamy się absolutnie z tymi propozycjami, które padły na „podstoliku”, 10 lutego. Stąd ten protest. To, co w tej chwili chce zrobić rząd, jest w ogóle niedopuszczalne – mówi Iwona Hartwich, jedna z organizatorek protestu.

Protest ma rozpocząć się w najbliższą środę o godzinie 11:00.

(inf. własna/radiomaryja.pl)