MEGAMOCNI

"Równość i Godność" XVI dzień wyprawy - tym razem Stawiski i Łomża

godność Łomża Ostravia Stawiski Tyszki wyprawy

Dodano 2013-07-10 09:31:36 | Autor: Emil Kowalski

Bohaterowie – podróżnicy wyprawy „Równość i Godność”, mają za sobą ponad 850 km przebytej trasy. Każdy dzień dostarcza nowych wrażeń i emocji i co najważniejsze, przybywa podpisów do listy poparcia wszystkich postulatów jakie ekipa wyznaczyła sobie jako cel wyprawy. Musi być ich co najmniej 100 tys.

Dzisiaj czeka ich 67-mio kilometrowa trasa. Wyruszyli rano z Łomży do miejscowości Tyszki Nadbory, gdzie zatrzymają się 1,5 godziny. Stamtąd po godz. 14:30 wyjadą do miasta Ostrów Mazowiecka, gdzie czekała będzie na nich Pani Katarzyna Kolasińska z tamtejszego Środowiskowego Domu Samopomocy. Uczestnicy zostaną przywitani na stadionie Ostravia  ul. Warchalskiego 3. Postój będzie trwał do około 16:30. Zakończenie dnia planowane jest w Małkini. I tam w okolicach, uczestnicy będą nocować.

Wczorajszy dzień, był dla uczestników bardzo pracowity. Zresztą tak jest tak zawsze i jedynie w niedziele, podróżnicy mają chwile dla siebie. To pokazuje jak bardzo są zaangażowani w to co robią.

Konferencja w Stawiskach - 09.07.2013

Podczas dwóch dłuższych postojów, odbyły się ciepłe i przyjazne spotkania. Miały one miejsce w miasteczku Stawiski oraz w Łomży. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w przyjęciu w Stawiskach i nagraliśmy obszerny materiał filmowy, który przygotowujemy i udostępnimy w odrębnym artykule. Już teraz możemy powiedzieć, że jesteśmy pod wrażeniem postawy ekipy „Równość i Godność”. Są niezwykle optymistycznie nastawieni do życia i wierzą w sukces swojej wyprawy. Przekazali publiczności uczestniczącej w spotkaniu, wiele radości i uśmiechu. Obecni byli również inni niepełnosprawni. Spotkanie w Stawiskach trwało od 11:30 do około 13:00.

Stamtąd udali się do Łomży, gdzie na bulwarze nad Narwią, przywitała ich wiceprezydent Mirosława Kluczek i Mariola Jabłonowska z działu promocji miasta. Ekipa wyprawy, była goszczona przez kilkunastu mieszkańców Łomży.

Wiceprezydent w swoim przemówieniu, przybliżyła postawę rządu wobec niepełnosprawnych i tłumaczyła, że jest trudno podejmować decyzje co do podziału pieniędzy. Wszystko to ze względu na długą listę oczekujących osób niepełnosprawnych. Potwierdziła, że polskie samorządy w miarę swoich możliwości, starają się sprostać zadaniom związanym z pomocą dla niepełnosprawnych lecz nie zawsze jest to możliwe.

Wiceprezydent Łomży, oznajmiła również, że trwają prace nad projektem budowy ośrodka dla niepełnosprawnych dorosłych po 25 roku życia. Obecnie jest poszukiwanie miejsce na taki obiekt. Ponadto oświadczyła, że miasto planuje budowę domu komunalnego z mieszkaniami na parterze dla osób z problemami w poruszaniu się.

Wczorajszego dnia, uczestnicy pokonali 59 kilometrów. Przed nimi jeszcze prawie miesiąc podróży, którą zakończą w Gorzowie Wlkp. w niedzielę 4 sierpnia. 

Zapraszamy do śledzenia relacji z tej wyprawy. W odrębym artykule, przedstawimy materiały filmowe i zdjęcia ze Stawisk.

Emil Kowalski

Zobacz wszystkie materiały z tej wyprawy - "Równość i Godność" - kliknij