MEGAMOCNI

Rozmiar ma znaczenie

ezdrowie

Dodano 2013-10-01 10:02:15 | Autor: Jacek Gibel

Jak odkryli amerykańscy naukowcy, mężczyźni z mniejszymi jądrami znacznie chętniej podejmują się opieki nad dziećmi. Poniżej prezentujemy inne części ciała, których wielkość może świadczyć o naszym zdrowiu.

1. Małe uszy

Choć przez wielu postrzegane są za atrakcyjne, mogą świadczyć o podatności na egzemę.

Jak mówi George Murty ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leicester, małe uszy często oznaczają mniejsze kanaliki uszne, co daje większą szansę zachorowania na egzemę uszu.

Odkryto także powiązanie pomiędzy małymi uszami a niedorozwojem nerek.

Murty dodaje: Jeśli masz małe, nisko osadzone uszy, często oznacza to problemy z nerkami. Nie wiadomo dlaczego, ale może występować brak jednej nerki bądź choroby nerek w przyszłości.

2. Duży język

Może powodować bezdech senny.

Duży język lub duże migdałki mogą w trakcie snu blokować drogę dla powietrza - wyjaśnia Murty. - W łagodnej formie oznacza to chrapanie, w ostrzejszej - może powodować zatrzymanie oddechu trwające nawet do 30 sekund.

Ważną rolę może tu odgrywać także mała, cofnięta żuchwa. Jeśli jest ona cofnięta zbyt mocno, język znacznie częściej blokuje dostęp powietrza.

Gwałtowny spadek poziomu tlenu we krwi występujący przy bezdechu sennym może powodować zwiększenie ciśnienia krwi i mieć wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

3. Szerokie biodra

Figura w kształcie gruszki może być powiązana z menopauzowym "zaćmieniem umysłu". Naukowcy z Northwestern University w Chicago przebadali kształt ciała i wyniki testów pamięci niemal 8 750 kobiet po menopauzie w wieku od 65 do 79 lat, odkrywając, że typ "gruszka" wiązał się z gorszymi rezultatami.

Istnieje teoria, że zgromadzony tłuszcz może powodować problemy z procesami poznawczymi, ponieważ ogranicza dopływ krwi do mózgu. W przeprowadzonym badaniu kobiety z wysokim wskaźnikiem BMI (indeks masy ciała) - powyżej 30 - miały obniżone funkcje poznawcze. W tej grupie gorsze wyniki osiągały osoby z szerokimi biodrami.

4. Długie palce

Długość męskich palców może odzwierciedlać ryzyko raka prostaty. Badacze z University of Warwick porównali dłonie 1 500 pacjentów cierpiących na raka prostaty z 3 000 zdrowych mężczyzn.

Odkryto, że mężczyźni, u których palec wskazujący jest dłuższy od serdecznego, są znacznie mniej narażeni na nowotwór.

Jak uważają, wynika to z mniejszej ekspozycji na testosteron przed urodzeniem, co ma chronić przed chorobą w późniejszym okresie.

Odkryto jednak, że taki stosunek długości palców może skutkować depresją, sugerując, że choroba jest powiązana z niskim poziomem testosteronu w okresie płodowym.

W 2001 roku badanie na Uniwersytecie w Liverpoolu wykazało z kolei, że dzieci z autyzmem mają bardzo długie palce serdeczne w porównaniu do wskazujących.

5. Długie palce u stóp

Jeśli drugi palec jest dłuższy od dużego, może to świadczyć o problemach ze stopami.

Jak mówi David Houlihan-Burne z kliniki w Middlesex, długi drugi palec u stopy może oznaczać, że pacjentowi grozi choroba Freiberga powodująca ból przy chodzeniu.

Leczenie obejmuje zastrzyki steroidowe uśmierzające ból oraz operację. Relatywnie długie w porównaniu do reszty stopy palce mogą być jednak zaletą u sprinterów.

6. Szczupłe uda

Choć są marzeniem wielu anorektycznych nastolatek, mogą wiązać się z podwyższonym ryzykiem choroby serca oraz wczesnym zgonem.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego sugerują, że tłuszcz zgromadzony w udach, biodrach i pośladkach zatrzymuje kwasy tłuszczowe z jedzenia, uniemożliwiając im przepływ naczyniami krwionośnymi i tym samym gromadzenie się w organach wewnętrznych.

7. Duże oczy

Choć wielu się podobają, mogą skazywać ich posiadacza na korzystanie z okularów lub szkieł kontaktowych.

Średni rozmiar oka to 24 milimetry - każdy milimetr więcej oznacza krótkowzroczność. Jak wyjaśnia Trevor Rowley, optometrysta z Yorku: Jeśli oko jest normalnych wymiarów, światło skupia się w odpowiednim miejscu. Jeśli jest większe o parę milimetrów, światło skupi się o te parę milimetrów przed soczewką.

8. Krótkie nogi

Długie nogi są nie tylko zaletą na wybiegu, mogą też oznaczać mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Bristolu wykazało, że nogi dłuższe o 4,3 cm wiązały się ze zmniejszonym o około 19% ryzykiem zapadnięcia na chorobę.

(inf. własna/Daily Mail)