MEGAMOCNI

Rzeźbiarz Stanisław Wysocki "pokazał" Żurawia gdańskiego niewidomym

Dodano 2013-06-20 22:35:19 | Autor: Emil Kowalski

Tytuł brzmi co najmniej zastanawiająco lecz to prawda. Niewidomi, dzięki zmysłowi dotyku, mogą już dokładnie wyobrazić sobie jak wygląda zabytkowy Żuraw gdański – jeden z symbolów tego miasta. Wszystko za sprawą rzeźbiarza Stanisława Wysockiego.

Artysta wykonał rzeźbę o wysokości i długości 70 cm i szerokości 30 cm. Dzieło waży 80 kg i jest wykonane w skali 1:45. To bardzo dokładna kopia gdańskiej budowli z 1363 (kształt obecny wybudowany w latach 1442-1444).

Makieta jest podarunkiem od klubu Rotary Gdańsk Sopot Gdynia oraz innych klubów rotariańskich i sponsorów. Ich mottem jest hasło "Służba na rzecz innych ponad własną korzyść". Jest to dewiza głoszona przez rotarian (organizacja założona w 1905 roku, w Chicago). Definicja Rotary International (RI) brzmi „Rotary jest stowarzyszeniem przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne w każdym zawodzie i pomaga budować dobrą wolę i pokój na świecie”. Na uroczystości odsłonięcia kopii Żurawia, która odbyła się w poniedziałek 17 czerwca, byli obecni przedstawiciele tej organizacji z Wlk. Brytanii i Niemiec. Gościli także, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz przewodniczący rady miasta Bogdan Oleszek.

Makieta stoi przy dziewiczym Żurawiu i zapewne wiernie będzie służyć turystom oraz mieszkańcom miasta, także tym niewidomym (przeczytaj również o przewodniku po Gdańsku dla niewidowmych - TUTAJ)

Akcja odbyła się w ramach projektu "Zobaczyć Świat Rękoma".

Rotary Club i Akcja Pomóżmy Zobaczyć Świat Rękoma

Stanisław Wysocki, urodził się w Ełku. W latach 1978-1980 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Swoją karierę rzeźbiarza, rozpoczął w Berlinie Zachodnim w 1980 jako technik odlewów na wosk tracony. Pracował w renomowanej odlewni rzeźb "Hermann Noack Bildgiesserei". W trakcie tej praktyki rozpoczął studia w Hochschule der Künste, akademii sztuki w Berlinie. Do Polski wrócił w 1986 roku. Natomiast w 1991, zrobił pierwszą samodzielną wystawę we wrocławskiej "Desie" przy pl. Kościuszki. Jest autorem m.in.: Powodzianka - Wrocław 1998, Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Lubinie, Figura "Murzyna" stojącą na budynku przy pl. Solnym we Wrocławiu,Rzeźby eksponowane na największym liniowcu świata RMS Queen Mary 2. 

info. własne/Wikipedia/Gazeta.pl