MEGAMOCNI

Samoobsługowe windy na dworcu

dworzec Winda Włocławek

Dodano 2014-07-21 09:24:20 | Autor: Jacek Gibel

Dworzec PKP/PKS we Włocławku zostanie wyposażony w dwie samoobsługowe windy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zastąpią one platformę zlikwidowaną podczas remontu przejścia podziemnego.

Jedna winda zlokalizowana będzie przy parkingu dworca od ulicy Okrzei, druga - przy wyjściu na ulicę Kościuszki. To właśnie tam funkcjonowała wcześniej platforma zdemontowana przy okazji przebudowy drogi krajowej nr 1.

Przejście podziemne pod ulicą Okrzei to jedyne miejsce, gdzie szybko i bezpiecznie można przejść na dworzec. Większość osób nie ma problemów z pokonaniem schodów znajdujących się w tunelu, które stanowią jednak wielkie wyzwanie dla osób niepełnosprawnych.

W odróżnieniu od platformy, windy - budowane od czerwca - będą samoobsługowe. Kabiny będą wyposażone w wyświetlacz LCD informujący o kierunku jazdy. Dodatkowo pojawi się informacja głosowa w kabinie. Będą to windy panoramiczne z napędem elektrycznym, o parametrach technicznych spełniających warunki transportu osób niepełnoprawnych. W rejonie wind zostaną zamontowane kamery dla prowadzenia telewizji dozorowanej, co ma zapobiec działalności wandali. Koszt inwestycji, którą realizuje firma Liftprojekt z Ostrów Mazowiecka, to 733 333,33 zł. Zadanie jest w 85% współfinansowane ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Windy mają być gotowe do końca miesiąca.

zdj. freeimages.com

(inf. własna/wloclawek.pl)