MEGAMOCNI

ŚDS przy ul. Mielęckiego w opolu zostanie rozbudowany

obiekty pomoc ŚDS

Dodano 2013-08-06 17:39:20 | Autor: Emil Kowalski

Opole. Przy ul. Mielęckiego, znajduje się budynek opolskiej Fundacji Dom.  Fundacja prowadzi Środowiskowy Domu Samopomocy. W ramach standaryzacji tego typu obiektów, które to wdrażają władze, dom zostanie zmodernizowany i powiększony.

Już wiadomo, że będzie wyższy o jedno piętro. Dobudowana będzie większa liczba toalet, osobną jadalnia, będzie więcej przestrzeni dla poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W domu Fundacji, prowadzone są treningi dla osób niepełnosprawnych w zakresie funkcjonowania w życiu codziennym. Uczą się oni spędzania czasu wolnego. Pracownicy domu oferują im profesjonalne poradnictwo psychologiczne, terapię ruchową - zajęcia sportowe, fizjoterapię, turystykę i zajęcia rekreacyjne, arteterapię, zajęcia teatralne, zajęcia muzyczne i wokalne, warsztaty stolarskie oraz ćwiczenia podnoszące poziom wiedzy ogólnej.

Na chwilę obecną, Środowiskowy Dom Samopomocy liczy 30 podopiecznych, lecz po remoncie obiektu, liczba ta ma się zwiększyć do 40 osób.

Wymogi, które są przewidziane w ramach przepisów państwowych, zostaną wdrożone na koszt budżetu państwa. Pieniądze spływają spływają do fundacji stopniowo poprzez placówki urzędowe i całkowita suma jaka została przeznaczona na tą inwestycję wynosi ponad 1,4 mln. złotych. W pierwszym etapie zostanie sporządzony projekt, który będzie ukończony w tym roku. Ogólnie prawie 600 tys. złotych, jeszcze w 2013 roku, trafi na konto Fundacji. Reszta wpłynie w roku przyszłym.

Zanim jednak dojdzie do pierwszych prac budowlanych, inwestycję czeka przetarg. Kierownictwo Fundacji, ma na celu, aby do końca grudnia zostały wykonane nowe mury piętra, pokrycie dachem i wstawienie okien. W 2014, miałyby się odbyć prace wewnątrz obiektu.

Zakład Aktywności Zawodowej, który obecnie działa przy ul.  Mieleckiego, pomimo planowanych a potem prowadzonych prac budowlanych, będzie funkcjonował w drugiej części budynku bez zmian.

Część pracowni i 60 osób niepełnosprawnych została czasowo przeniesiona do nowego budynku fundacji przy ul. Szymanowskiego, zajmując m.in. pomieszczenia przeznaczone docelowo na podziemny garaż.

Środowiskowy Dom Samopomocy istnieje przy Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu od września 2004 roku. Opiekę znalazło tu 30 młodych osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z niepełnosprawnościami zespolonymi.

info. własne/nto.pl/Opole