MEGAMOCNI

Sean Rose - "Możesz się albo poddać, albo iść dalej"

cykl kiting narciarstwo sport

Dodano 2013-11-20 10:14:28 | Autor: Jacek Gibel

Życie Seana Rose’a zmieniło się diametralnie 25 lutego 2000 roku. Podczas instruktażu przypisanej mu grupy w Niemczech, Brytyjczyk wjechał w mokrą zaspę. Tanie narty, na których miał nieszczęście jeździć tamtego dnia, nie wytrzymały obciążenia i katapultowały Rose’a, który spadł na głowę na twardą nawierzchnię, łamiąc kręgosłup.

Ludzie często pytają mnie – mówi – „czy kiedykolwiek zastanawiasz się dlaczego spotkało to właśnie ciebie?”, „czy czujesz się zgorzkniały?”. Odpowiedź brzmi – „nie”! Zawsze są ludzie, którzy mają gorzej, więc dlaczego się martwić? Możesz się albo poddać, albo iść dalej, a mogę sobie wyobrazić, że życie po poddaniu się wcale nie jest przyjemne, więc dla mnie wybór był oczywisty.

Wypadek nie przeszkodził mu jednak w kontynuowaniu tego, czym pasjonował się przez całe życie – sportem. Lista osiągnięć Rose’a jest doprawdy imponująca. Dwukrotnie wziął udział w zimowych igrzyskach paraolimpijskich (Turyn 2006, Vancouver 2010). We Włoszech do brązowego medalu w zjeździe zabrakło mu pół sekundy. W Kanadzie był siódmy w zjeździe i ósmy w slalomie, w gigancie i supergigancie z kolei przegrał z pechem. Medal w SuperG odebrała mu wypięta narta, w gigancie natomiast wypadł z trasy na trzy bramki przed metą.

Rose to jednak między innymi historyczny, bo pierwszy brytyjski triumfator zawodów alpejskiego Pucharu Świata – dokonał tego w zjeździe we włoskim Sestiere. Łącznie w Pucharze Świata pięciokrotnie stawał na podium, zdobył też ponad 30 medali na międzynarodowych imprezach narciarskich, w tym brązowy krążek Winter X-Games – odpowiednika igrzysk olimpijskich w sportach ekstremalnych. Równie dobrze co na śniegu, szło mu też na wodzie. Brytyjczyk to trzykrotny mistrz świata (indywidualny z 2005 oraz drużynowy z 2005 i 2007 roku) w narciarstwie wodnym, trzykrotny mistrz Europy (indywidualnie – 2006, drużynowo – 2004 i 2006), kilkukrotny srebrny i brązowy medalista tych imprez, rekordzista kraju…

Ostatnio o Rosie znowu zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą kitingowej wyprawy na lodowiec w Islandii, która ma się odbyć w kwietniu przyszłego roku. Dzięki temu wydarzeniu, o którym również pisaliśmy na naszym portalu, Brytyjczyk stanie się pierwszym niepełnosprawnym na świecie, który pokona lodowiec Vatnajökull – nie mówiąc już o tym, że dokona tego na wózku inwalidzkim napędzanym latawcem.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Sean Rose

Dyscyplina: Narciarstwo, kiting

Niepełnosprawność: Uraz rdzenia kręgowego