MEGAMOCNI

Skalpel z "nosem" ułatwi operacje nowotworów

chirurgia nowotwory rak

Dodano 2013-07-23 10:08:47 | Autor: Jacek Gibel

Brytyjscy naukowcy stworzyli inteligentny skalpel, który potrafi "wywęszyć" tkankę nowotworową.

Dzięki umiejętności dokładnego odróżnienia zdrowej tkanki i guzów, narzędzie może zrewolucjonizować chirurgię nowotworów. Pacjenci operowani przy pomocy iKnife będą musieli przejść mniejszą liczbę zabiegów, które pozostawią też mniejsze rany i dadzą większą szansę przeżycia. Użycie iKnife pozwoli też podjąć się operacji, które do tej pory były uważane przez chirurgów za zbyt niebezpieczne.

Wynalazca narzędzia, dr Zoltan Takats stwierdził: Od dawna wiadomo było, że dobrze mieć narzędzie potrafiące na bieżąco identyfikować tkankę, coś w rodzaju czarodziejskiej różdżki. Można by tylko dotknąć tkanki i od razu wiedzieć, jakiego jest rodzaju. iKnife daje wynik niemal natychmiastowo, pozwalając chirurgom na dokonywanie czynności z dokładnością, jaka wcześniej nie była możliwa. Narzędzie ma potencjał obniżenia częstotliwości nawrotów i pozwala przeżyć większej ilości pacjentów.

Obecnie chirurdzy korzystają w trakcie operacji z wykonanych przed nią skanów pacjenta. W trakcie operacji mogą przesłać co prawda próbkę tkanki do laboratorium, ale jest to rozwiązanie drogie, czasochłonne i nie zawsze dokładne. Rozwiązaniem wydaje się iKnife, składający się z dwóch części.

Pierwszą z nich, powszechnie już stosowaną, jest elektryczny skalpel. Przy dotknięciu tkanki wydziela on dym, zazwyczaj wchłaniany przez wentylator. Dr Takats odkrył, że dym ten może być bardzo wartościowy, ponieważ zawiera informacje o wypalanej tkance. iKnife za pomocą tuby odprowadza dym do spektrometru masowego, który bada jego skład i porównuje go ze składem znanych guzów. W ten sposób może określić, czy tkanka jest nowotworowa, czy nie.

Wynik wyświetla się następnie na ekranie obok chirurga - czerwona kropka oznacza tkankę nowotworową, zielona - zdrową. Niektóre z analiz zajmują mniej niż sekundę. W trakcie badań na 91 operowanych pacjentach, narzędzie okazało się być stuprocentowo dokładne, jak donosi magazyn Science Translation Medicine.

iKnife używany jest obecnie w trzech londyńskich szpitalach jako część większych badań. Jeśli okażą się one takim sukcesem jak przewidywany, już w ciągu dwóch-trzech lat narzędzie może być wprowadzone do użytku na szeroką skalę.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/dailymail.co.uk)