MEGAMOCNI

Soja zapobiega rakowi jelita grubego

ezdrowie nowotwory rak

Dodano 2013-10-08 10:35:13 | Autor: Emil Kowalski

Uczeni z University of Illinois prowadzą badania nad genisteiny - bioaktywnego składnika soi z grupy flawonoidów i udowadniją, że regularne jej dostarczanie do organizmu ludzkiego, chroni przed rakiem jelita grubego. Genisteina stopuje przyspieszony wzrost komórek rakowych, polipów i guzów złośliwych. 

"Badanie wykazało zmianę ekspresji trzech genów kontrolujących ważny szlak sygnalizacyjny Wnt, który jest odpowiedzialny za podziały komórkowe" - powiedziała prof. Hong Chen, specjalista z zakresu nauki o żywieniu University of Illinois i dodała – „u 90% pacjentów z rakiem okrężnicy, występuje znaczna nadaktywność szlaku Wnt. Nasze badania wskazują, że dostarczanie organizmowi bogatej w genisteinę soi, hamuje tę nadaktywność”. 

Yukun Zhang, członkini zespołu badawczego prof. Hong Cheng, dodała – „Dobrą wiadomością jest to, że zawarta w soi genisteina hamuje nadaktywność komórek rakowych poprzez epigenetyczne zmiany w regionach regulacyjnych tych genów”. 

Z badania przeprowadzonego na narażonych na działanie rakotwórcze szczurach wynika, że długotrwała ekspozycja na genisteinę, zmniejsza liczbę zmian przedrakowych o 40% i przywraca aktywność szlaku Wnt do normalnego poziomu. Badanie wykazało, że rak jelita grubego jest chorobą epigenetyczną, co oznacza, że czynniki dietetyczne i środowiskowe, mogą wpływać na geny. Jak zauważył Piotr Poniński z firmy Polsoja – „Od dawna wiadomo, że wśród imigrantów z Azji – których dieta jest bogata w białko sojowe – wzrasta zachorowalność na raka jelita grubego, gdy odchodzą od tradycyjnego sposobu żywienia i przyjmują nawyki żywieniowe właściwe dla państw zachodnich”. 

Informacje zawarte w materiale genetycznym to nie wszystko – podsumowała prof. Chengi dodała – nawyki żywieniowe i codzienne wybory produktów spożywczych, zanieczyszczenie środowisko, a nawet poziom stresu, wpływa na ekspresję genów odpowiedzialnych za raka jelita grubego”. 

W innym badaniu, również przeprowadzonym na University of Illinois, pod kierunkiem dr Vermont P. Dia, wykazano, że zawarta w soi lunazyna, może zapobiegać przerzutom raka jelita grubego, zwłaszcza w przypadku chemooporności.

zdj. i info.Pressoffice.pl