MEGAMOCNI

Spacer po zdrowie

Dodano 2011-07-29 11:43:05 | Autor: Ireneusz Sawicki

Mają po 40- 50 lat, w większości są niepełnosprawni, a jednak chcą być aktywni. Pomaga im w tym firma, która ich zatrudnia. W Zakładach Usługowych EZT S.A. podczas imprez integracyjnych nie tylko się grilluje, ale także uprawia nordic walking, pod czujnym okiem trenerów. Już 11 czerwca ponad 500 pracowników Zakładów Usługowych EZT S.A. zjedzie do Zatoru w woj. małopolskim, aby wziąć udział w pierwszym integracyjnym nordic walkingu.

– Wśród naszych pracowników przeważają osoby niepełnosprawne, a także w wieku 50 plus, wybraliśmy, więc taką dyscyplinę, która dla z nich jest jednocześnie rehabilitacją, ale także okazją do poznania zupełnie nowego sportu – mówi Aleksandra Sawa z Zakładów Usługowych EZT S.A. w Sosnowcu. Nordic walking uprawia dziś ok. 200 tys. Polaków

Integracja w ruchu

Grilli, piknik rodzinny, tzw. wycieczka zakładowa, czasami ambitniejszy – spływ kajakiem – tak najczęściej wyglądają imprezy integracyjne w polskich firmach. Tymczasem ponad 30 proc. pracowników zamiast lenistwa i tańców, wolałaby spędzić ten czas aktywnie. Wypoczynku i aktywności fizycznej jednocześnie z kolei oczekuje podczas imprez integracyjnych aż 73 proc. kobiet i 57 proc. mężczyzn zatrudnionych w polskich firmach. – wynika z danych Show Service Events Marketing. Nic więc dziwnego, że firmy coraz częściej sięgają po bardziej niekonwencjonalne scenariusze, które oprócz dobrej zabawy, zapewniają także ruch.

Tak też jest w przypadku Zakładów Usługowych EZT S.A. z Sosnowca. Firma postanowiła zachęcić swoich pracowników do integracji poprzez nordic walking. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że EZT S.A. to zakład pracy chronionej, w którym blisko 60 proc. pracowników stanowią osoby niepełnosprawne. Zdaniem Aleksandry Sawy to jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spotkania pracowników były aktywne i oprócz dobrej zabawy, poprawiały kondycję. – Chcemy przełamać stereotyp imprez integracyjnych, do jakich przywykły Zakłady Pracy Chronionej. Wybraliśmy, więc dyscyplinę, która nie tylko skłania do aktywności na świeżym powietrzu, ale także jest korzystna dla zdrowia, także osób z problemami krążeniowymi, stawami, osłabionymi kośćmi, a nawet osób z nadwagą – mówi Aleksandra Sawa z Zakładów Usługowych EZT S.A.

Dobrać aktywność do profilu pracownika

Tak zrodził się w firmie pomysł na akcję „Spacer po zdrowie”, której pierwsza edycja rusza już w czerwcu. – Firma zatrudnia ponad 2000 osób, głównie ochroniarzy i pracowników usług czystościowych, 60 proc. z nich to osoby niepełnosprawne, ponad 40 proc. osoby powyżej 50 roku życia. Nie wyobrażamy sobie, więc integracji poprzez paint ball lub wspinanie się na skałkach. Problemu tego nie ma z nordic walkingiem, który wręcz zalecany jest tej grupie, jako nieobciążająca forma aktywności – mówi Sawa. - Nordic walking to dyscyplina, która często wykorzystywana jest, jako element rehabilitacji w przewlekłych schorzeniach. Jest także alternatywą dla tradycyjnego spaceru i joggingu, oraz atrakcyjną formą spędzania czasu także w mieście. Jako, że marsze i spaceru odbywają się najczęściej w grupach, spełnia on także ważną rolę integracyjną – dodaje.

Tego typu imprezy integracyjne stają się w Polsce coraz popularniejsze. Chętnie organizuje się zawody sportowe, wyprawy rowerowe, a nawet spływy kajakowe. Takiej imprezy oczekuje dziś ponad 30 proc. pracowników firm. 64 proc. chce łączyć aktywność z wypoczynkiem – dane Show Service Events Marketing. Problem pojawia się, kiedy planuje się imprezę integracyjną dla Zakładu Pracy Chronionej. – W tego typu firmach wciąż najpopularniejsze są imprezy integracyjne o charakterze biesiadnym. Pracownicy najczęściej spotykają się poza miastem, na grillu, czasami wtrącana jest jakaś rywalizacja sportowa, ale to bardziej dla rodzin, niż pracowników. Akcja „Spacer po zdrowie” chcemy pokazać, że tego typu spotkania mogą wyglądać inaczej – przekonuje Sawa.

Zmian chcą także sami pracownicy, tym bardziej, że aż 73 proc. jest zdania, że tego typu spotkania budują bliższe relacje między pracownikami. Przy czym dla ponad 50 proc. ważne są przy tym takie czynniki jak relaks i odpoczynek od codziennej pracy. – Podczas imprez integracyjnych najczęściej rozmawia się o pracy. Wprowadzenie aktywności fizycznej w program sprawia, że pracownicy faktycznie, na parę godzin odrywają się od spraw zawodowych. W naszym przypadku zajęci są nauką nordic walkingu – mówi Sawa.

Źródło: Tomasz Pietrzak/Guarana Communications
Biuro Prasowe Zakładów Usugowych EZT S.A.
tel. 509 106 256, mail. tomasz.pietrzak@guarcom.pl