MEGAMOCNI

Spikit - program do rozpoznawania mowy

głos komendy komputer spikit

Dodano 2013-05-31 12:15:52 | Autor: Jacek Gibel

Istnieje wiele programów przetwarzających mowę na tekst, a także na konkretne komendy. Tego typu technologie obecne są nawet w takich urządzeniach jak smartfony.

Na rynku pojawił się jakiś czas temu Spikit - polski produkt, który umożliwia korzystanie na tej zasadzie z komputera. Program odczytuje mowę, a następnie przekształca ją na odpowiednie komendy, dzięki którym komputer może na przykład uruchomić przeglądarkę internetową bądź wcisnąć odpowiedni klawisz.

Niewątpliwie jest to zdecydowane ułatwienie, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, które z różnych względów mają utrudnione bądź uniemożliwione korzystanie ze zwykłych urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatura czy myszka.

Dużą zaletą programu jest bezkontaktowe korzystanie z komputera. Choć Spikit przeznaczony jest dla osób z w miarę płynną i niezakłóconą wymową, możliwe jest dostosowanie go do potrzeb osób z niewielkimi wadami.

Jak twierdzi twórca programu, Mirosław Sztramski:

Jest to bardzo innowacyjna rzecz na naszym rynku, nawet rewolucyjna, głównie dlatego, że jest to projekt skierowany do zwykłych ludzi (zwłaszcza tych niezamożnych), którzy często są pozostawieni sami sobie lub których po prostu nie stać na wyjątkowo drogie wynalazki innych firm.

Poznałem wiele osób, które bardzo cenią sobie możliwość mówienia do komputera i sterowania nim właśnie w taki sposób. Osoby te bez programu Spikit nie mogłyby dłużej pracować zawodowo lub miałyby bardzo ograniczony dostęp do wiedzy i najświeższych informacji.

Co jakiś czas można przeczytać o dokonaniach polskich naukowców w dziedzinie rozpoznawania głosu, ale dotyczy to tylko produktów, za którymi stoją potężne środki finansowe i które przeznaczone są dla wybranych – głównie firm z branży telekomunikacyjnej. Mało natomiast mówi się o jedno- czy dwuosobowych projektach finansowanych z własnej kieszeni, które realnie wpływają na życie tych najbardziej potrzebujących. Takim projektem jest Spikit. Chciałbym pomóc wielu niepełnosprawnym osobom najlepiej jak potrafię – przekazując cząstkę swojej wiedzy i umiejętności w postaci naprawdę dobrego programu komputerowego.

Program może być użytkowany nawet bezpłatnie - wersja demonstracyjna zawiera wszystkie funkcje dostępne również po zakupie licencji, jedynym jej mankamentem jest nieznacznie wolniejsze działanie - od wprowadzenia komendy do jej wykonania może upłynąć kilka sekund, jednak nie wydaje się to wadą uniemożliwiającą sprawne i bezproblemowe korzystanie ze Spikit.

Wszelkie potrzebne informacje na temat produktu można znaleźć na jego stronie internetowej.

zdj. sxc.hu