MEGAMOCNI

Sterowanie ciałem za pomocą myśli? Nadzieja dla niepełnosprawnych

niedowład paraliż technologie tetraplegia

Dodano 2014-06-27 09:34:31 | Autor: Jacek Gibel

To może być przełom w rehabilitacji osób z paraliżem. 23-letni Ian Burkhart został pierwszym pacjentem, który jest w stanie poruszyć ręką tylko za pomocą myśli.

Burkhart jest sparaliżowany od szyi w dół. Dzięki wszczepionemu do mózgu czipowi, wprowadził coś, co lekarze określają "wiekiem bionicznym", mogącym zrewolucjonizować leczenie osób niepełnosprawnych. Jedyne, co musiał zrobić, to intensywnie myśleć o ruszeniu ręką. Resztę zrobił czip, w dodatku w czasie nie przekraczającym jednej dziesiątej sekundy.

Technologia "Neuromostku" opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Ohio może okazać się pomocna między innymi u osób po udarze lub cierpiących na niedowład mięśniowy.

Do czaszki pacjenta wprowadzony został mikroskopijny czip odczytujący myśli, przekazywane następnie kablem do komputera. Urządzenie dekoduje je i dodaje polecenia, które normalnie pochodzą z kręgosłupa. Komputer z kolei połączony jest do zespołu elektrod tworzących rękaw na ramieniu pacjenta, pobudzających włókna mięśniowe do ruchu.

Chad Bouton ze współpracującej z Uniwersytetem firmy badawczej Battelle mówi: To jest jak by-pass, tylko zamiast krwi, przekazuje się sygnały elektryczne. Odczytujemy je z mózgu, omijamy uraz i docieramy bezpośrednio do mięśni.

W przeprowadzonym teście, Burkhart był w stanie zacisnąć dłoń w pięść, otworzyć ją i chwycić łyżkę. Reporterom powiedział, że najbardziej brakuje mu bycia niezależnym. Musisz bardzo polegać na innych ludziach. Byłoby miło móc zrobić samemu choćby coś tak prostego, jak odkręcenie butelki z wodą.

Do tej pory za pomocą myśli możliwe było sterowanie protezą, ale po raz pierwszy udało się osiągnąć taki efekt w przypadku żywej kończyny.

Poniżej prezentujemy film (w języku angielskim) z tego wydarzenia.

zdj. YouTube

(inf. własna/Daily Mail)