MEGAMOCNI

Strajk okupacyjny pod siedzibą NFZ w Katowicach

Katowice Solidarność strajk Śląskie

Dodano 2013-12-19 11:03:29 | Autor: Emil Kowalski

Siedziba Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia jest okupowana przez 40 pracowników prywatnej kliniki EuroMedic. Protestujący chcą zastopowania orzeczenia NFZ dotyczącej rozwiązania z dniem 31 grudnia kontraktu na leczenie pacjentów na większości oddziałów w tej instytucji medycznej.

Są to kontrakty dotyczące chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, kardiologii, ortopedii i traumatologii oraz kardiochirurgii. Akcja rozpoczęła się 17 grudnia, po rozmowach właściciela placówki, pracowników i związkowców z dyrektorem oddziału NFZ Grzegorzem Nowakiem. W trakcie spotkania dyrektor Nowak oprotestował zmiany orzeczeń w kwestii  uniewąznienia kontraktu. Negocjacje zostały przywrócone 18 grudnia, ale nie przyniosły kompromisu. Demonstranci zdecydowali się utrzymywać okupowanie jednostki NFZ.

Kardiochirurg dr Jan Borzymowski, przewodniczący Solidarności w klinice, podkreśla, że kontrakt nie został rozwiązany tylko na okulistyce i izbie przyjęć, a to zbyt mało, by klinika mogła funkcjonować. - Jeżeli NFZ nie zmieni decyzji, zlikwidowanych zostanie ok. 400 miejsc pracy - dodaje.

EuroMedic dzierżył układ podsygnowany na trzy lata. Po dwóch latach, we wrześniu tego roku, ustalenie zostało zerwane przez NFZ, bez podania przyczyny. Podobno doszło do nieprawidłowości przy jego podpisaniu. Dr Borzymowski nie zgadza się z tymi zarzutami. - Sprawę rzekomych nieprawidłowości bada CBA i prokuratura, która od pół roku nikomu nie postawiła zarzutów i nie przesłuchała ani jednej osoby. To nie jest żadna podstawa do rozwiązania kontraktu - dodaje Borzymowski.

info/solidarnosckatowice.pl