MEGAMOCNI

Student niepełnosprawny poszukiwany

Edukacja Podkarpackie studenci studia

Dodano 2013-06-03 15:15:42 | Autor: Emil Kowalski

Wszystkie uczelnie wyższe na Podkarpaciu, zabiegają o studentów niepełnosprawnych. W ramach działań rekrutacyjnych, uruchamiają specjalne stypendia dla uczniów. Wprowadzają dla nich coraz więcej udogodnień wykorzystując także nowinki techniczne.

Działania, które mają zachęcić do studiowania obejmują również: fundowanie dojazdów na zajęcia, organizowanie imprez integracyjnych, organizowanie zajęć wyrównawczych z wybranych przez studentów przedmiotów. Zatrudniani są również tłumacze języka migowego oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Uczelnia, finansuje również sprzęt i urządzenia ułatwiające uczestniczenie w zajęciach, tj. oprogramowanie do telefonu, które ułatwia czytanie książek, specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, monitory i drukarki brajlowskie, specjalne klawiatury i myszki.

Całą inicjatywę popierają również sami zainteresowani studenci, którzy już uczą się na uczelniach. Zachęcają oni innych niepełnosprawnych, do tego aby nie bali się studiów i podjęli naukę.

Wg. najnowszych danych w Polsce liczba studentów z dysfunkcjami, przekroczyła 30 tys. osób. Spośród nich 17% to ludzie aktywni zawodowo. Również pracodawcy z roku na rok, zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie zatrudnienia niepełnosprawnych. 

info. własne/tvp.pl

zdj. Wikipedia