MEGAMOCNI

Surowe czy gotowane?

dieta ezdrowie kuchnia szpinak warzywa

Dodano 2013-10-24 09:02:17 | Autor: Jacek Gibel

Jakiś czas temu pisaliśmy o Sue Reynolds, propagatorce diety witariańskiej wykluczającej spożywanie produktów przemysłowych. Czy jednak wszystkie warzywa lepiej jeść na surowo? Poniżej prezentujemy kilka przykładów wraz z zalecaną formą spożycia.

Cebula

Najlepiej pokroić ją w plasterki i spożywać na surowo. Gotowanie cebuli zmniejsza zawartość allicyny, fitoncydu o działaniu bakterio- i grzybobójczym. Z drugiej strony, obróbka cieplna uwalnia większą ilość flawonoidu zwanego kwertecyną, mającą właściwości przeciwzapalne. Więcej flawonoidów zawierają żółte i czerwone odmiany tego warzywa. Właściwości odżywcze cebuli znacząco spadają, jeśli jest poddawana obróbce cieplnej przez więcej niż pięć minut.

Brokuły

Dobrze spożywać je surowe. Podgrzewanie brokułów dezaktywuje mirozynazę, enzym oczyszczający wątrobę z czynników rakotwórczych. Brokuły, podobnie jak inne warzywa kapustowate, takie jak kalafior, brukselka czy jarmuż, są dobrym przykładem warzyw, które powinny być spożywane zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Surowe zawierają mirozynazę, gotowane z kolei tworzą w kapustowatych indole - związki chemiczne zwalczające komórki rakowe zanim te staną się groźne dla organizmu.

Buraki

Lepiej jeść je na surowo. Buraki tracą ponad 30% zawartego w nich kwasu foliowego, kiedy są poddane obróbce termicznej. Jedzenie ich w surowej postaci dostarcza większej ilości tej witaminy, działającej pozytywnie na mózg.

Grzyby

Powinno się je gotować. Grzyby poddane obróbce cieplnej dostarczają większej ilości cennego potasu.

Czerwona papryka

Najlepiej spożywać ją na surowo. W trakcie pieczenia lub grillowania rozkłada się zawarta w niej witamina C. Dodatkowo jest ona łatwo rozpuszczalna w wodzie, więc podczas gotowania cenny składnik w dużej ilości ucieka do płynu.

Szpinak

Lepiej go ugotować. Z gotowanego szpinaku łatwiej wchłania się żelazo, wapń i magnez. O wiele lepiej gotować to warzywo na parze niż w wodzie, zapobiegając w ten sposób utracie cennych składników odżywczych.

Pomidory

O dziwo, lepiej spożywać je po obróbce termicznej. Przetworzone pomidory zawierają dużo więcej przeciwnowotworowego likopenu, w dodatku w tej formie jest on znacznie łatwiej wchłaniany. Pomidory poddane obróbce cieplnej z niewielkim dodatkiem oliwy są znacznie bardziej wartościowe niż te zerwane prosto z krzaka.

Marchew

Surowa marchew zawiera polifenole, związki chemiczne mające właściwości przeciwutleniające, a przez to zmniejszające ryzyko zachorowania na raka i choroby serca. Gotowanie marchwi niszczy właściwie wszystkie zawarte w niej polifenole, podobnie jak witaminę C, która łatwo rozkłada się pod wpływem temperatury. Z drugiej strony jednak, gotowana marchew dostarcza większej ilości betakarotenu niż surowa. Ten antyoksydant jest przetwarzany przez organizm do witaminy A.

Czosnek

Podobnie jak cebulę, lepiej spożywać go na surowo ze względu na allicynę. Czosnek zawiera też substancje rozluźniające naczynia krwionośne, co chroni przed atakami serca.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/fitnea.com)