MEGAMOCNI

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

autyzm choroby ONZ

Dodano 2013-04-02 11:56:46 | Autor: Jacek Gibel

Już od pięciu lat 2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Obchody święta zainicjowane zostały przez Katar, a następnie poparte przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 roku. Dzień ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat tego schorzenia.

Etiologia autyzmu nie jest dokładnie znana, choć do najczęstszych potencjalnych przyczyn zalicza się defekty neurologiczne i genetyczne. Autyzm powodować mogą jednak też choroby przebyte w wieku niemowlęcym takie jak toksoplazmoza czy dziecięce porażenie mózgowe, a także urazy okołoporodowe. Na chorobę zapada około 1-2 osób na 1000 na całym świecie, przy czym np. w Stanach Zjednoczonych ten odsetek potrafił wzrastać nawet do 20 osób na 1000.

Chyba najbardziej znanym przypadkiem autyzmu w mediach był powstały ćwierć wieku temu film "Rain Man" w reżyserii Barry'ego Levinsona, gdzie w rolę Raymonda Babbitta wcielił się Dustin Hoffman. Autystycznych bohaterów jest jednak znacznie więcej. Dziesięć lat później furorę zrobił thriller psychologiczny "Cube" (reż. Vincenzo Natali), w którym sawanta Kazana gra Andrew Miller. Autystykami byli również Legion z Marvelowskiego "X-Mena", Jade z gry komputerowej "Fahrenheit" czy główny bohater książki Stephena Kinga (wydanej pod nazwiskiem Richard Bachman) "Regulatorzy". Także popularne seriale telewizyjne chętnie sięgają po ten wątek - wystarczy tu wspomnieć choćby "Dr House'a", "The Big Bang Theory", "Skins" czy "Grey's Anatomy".

O autyzm podejrzewano (głównie za sprawą Michaela Fitzgeralda, autora książki The genesis of artistic creativity: Asperger's syndrome and the arts) wielu twórców i znanych osobistości. Na tej liście można znaleźć m.in. pisarzy Hansa Christiana Andersena, Emily Dickinson i Lewisa Carrolla (choć po lekturze "Alicji w Krainie Czarów" wiele osób skłonne jest przypisać mu zupełnie inne "schorzenia"), Michała Anioła, Karola Darwina (kolejny "argument" dla kreacjonistów!) czy trzech znamienitych fizyków - Newtona, Teslę i Einsteina. Autyzm sugerowano także Adolfa Hitlera, ale tu Fitzgerald nie znalazł wielkiego poparcia wśród innych.

Autystykiem jest też - podobnie jak jego siostra - snookerzysta Luca Brecel i to może być jedna z przyczyn, dla których młody Belg do tej pory nie spełnił pokładanych w nim przez cały sportowy świat oczekiwań.

Dzisiejszy dzień to również akcja Light It Up Blue (Zaświeć się na niebiesko), będąca symbolem solidarności z osobami autystycznymi. Już po raz trzeci na błękitno zaświecą się budynki na całym świecie. W Polsce będą to między innymi gdańskie Dwór Artusa i Fontanna Neptuna. My ze swojej strony zachęcamy do zapalenia choćby błękitnej żarówki czy wkomponowania w dzisiejszy ubiór błękitnego elementu.

zdj. Wikipedia