MEGAMOCNI

Świętokrzyski Park Jurajski w Bałtowie dla niewidomych (tyflomapa)

Bałtów dostosowanie niewidomi park turystyka_niepełnosprawnych

Dodano 2013-09-17 08:32:35 | Autor: Emil Kowalski

Park Jurajski w Bałtowie (woj. świętokrzyskie) jest jedną z atrakcji turystycznych o charakterze geologicznym, którą to mogą zwiedzać osoby niewidome. Wszystko to dzięki tyflomapie wydanej przez Fundację "Szansa Dla Niewidomych".

Świętokrzyskie postawiło na rozwój turystyki także dla niewidomych. Obiekty geologiczne, zabytki, czy krajobrazy w tym regionie są lub będą dostępne dla niewidzących. Wkrótce powstanie także przewodnik turystyczny po świętokrzyskim.

Park Jurajski Bałtów z lotu ptaka, zdj. juraparkbaltow.pl

Przewodniki i mapy tego rodzaju, tworzone w technice tyflograficznej przez Fundację "Szansa Dla Niewidomych", pozwalają osobom z dysfunkcjami wzroku poznać, zwiedzić atrakcje wielu regionów za pomocą dotyku.

W tworzeniu takich publikacji wykorzystuje się tzw. druk transparentny a mapy powstają w technice tyflograficznej. Tworzony jest specjalny druk, gdzie drukarki uwypuklają ryciny. To jest matryca, po której osoby niewidome przesuwają palcami i dzięki temu czują, co mają przed sobą.

Plany dostosowania obiektów turystycznych dla potrzeb osób niewidomych w woj. świętokrzyskim, powstają w ramach projektu "Natura bliska niewidomym. Świętokrzyska geologia dostępna dla wszystkich". Województwo otrzymało dofinansowanie na stworzenie map po obiektach geologicznych m.in. od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Takie publikacje turystyczne, z których mogą korzystać osoby słabowidzące i niewidome, zostały wydane już dla kilku województw. To m.in. książka pt. "100 najpiękniejszych miejsc w Polsce”. Po niej, powstały kolejne przewodniki, dla poszczególnych województw. Dla kielecczyzny, także jest tworzony taki przewodnik turystyczny.

Mapy wspomniane Parku Jurajskiego w Bałtowie, są dostępne w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Można  je otrzymać bezpłatnie. 

info. własne