MEGAMOCNI

System NFZ nie dla niepełnosprawnych?

bez_barier NFZ zdrowie

Dodano 2014-01-10 08:09:16 | Autor: Jacek Gibel

Zintegrowany Informator Pacjenta - elektroniczna baza danych zawierająca historię leczenia - okazuje się być niedostępny dla osób niemogących się samodzielnie poruszać.

Powód? Nie mogą same podpisać się pod odpowiednim formularzem niezbędnym do rejestracji. NFZ uspokaja jednak, że jest inny sposób uzyskania tych danych.

Rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ, Małgorzata Koszur, mówi, że należy złożyć w Funduszu odpowiedni wniosek, który umożliwi dostęp do informacji danej osobie. Rozwiązanie to jest jednak o tyle uciążliwe, że wniosek trzeba składać za każdym razem, kiedy chce się poznać historię leczenia.

Jak się okazuje, do rejestracji w ZIP nie wystarczy nawet notarialne upoważnienie do reprezentowania danej osoby. Córka pana Andrzeja, chorująca na stwardnienie rozsiane, nie jest w stanie samodzielnie złożyć podpisu. Mężczyzna - mimo wspomnianego wyżej upoważnienia - nie może jej jednak zarejestrować.

Podpisanie dokumentu przez córkę jest mało prawdopodobne, bo przy okazji porwie ten dokument albo coś na nim nabazgrze - mówi pan Andrzej.

System ZIP miał być dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych już kilka miesięcy temu. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

(inf. własna/radioszczecin.pl)