MEGAMOCNI

"Szczecin przyjazny osobom niepełnosprawnym". A może jeszcze nie?

bez_barier komunikacja niesłyszący Szczecin

Dodano 2013-04-11 08:39:58 | Autor: Jacek Gibel

Niepełnosprawni szczecinianie mają spore problemy z komunikacją zbiorową. Brak jest tu choćby pisemnych komunikatów o zmianie peronu przy odjazdach autobusów lub pociągów. Szansą poprawy tego stanu rzeczy jest pomysł nowego udogodnienia - automatyczny pilot, który odczyta niewidomym kursy miejskich autobusów.

O tym, co przeszkadza swobodnie korzystać z przestrzeni publicznej miasta, rozmawiali w środę przedstawiciele organizacji pozarządowych podczas forum "Szczecin przyjazny osobom niepełnosprawnym". Pod taką samą nazwą funkcjonuje zespół przy prezydencie, który zorganizował to spotkanie. Wśród zaproszonych nie zabrakło niepełnosprawnych, przedsiębiorców, architektów, spółdzielni mieszkaniowych i deweloperów.

Wiesława Rabińska, przewodnicząca  zespołu, mówi: Chcemy doprowadzać do dyskusji różnych środowisk. Wnioski z niej zawrzemy w broszurze, którą zamierzamy stworzyć, by w przyszłości służyła projektantom i inwestorom. Tak, by tworzyli miasto przyjazne wszystkim.

O tym, co przeszkadza niewidomym szczecinianom, opowiadał Józef Małosek, dyrektor zachodniopomorskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. Najbardziej brakuje żółtych pasków na początku i końcu schodów i przejść dla pieszych oraz przy przystankach (żółty to kolor najdłużej widziany przez chorą siatkówkę). Oznaczeń nie ma także na szklanych drzwiach, a przy ciągach komunikacyjnych brak jest komunikatów głosowych. Na nowych Swingach nie ma też dużych oznaczeń kontrastowych (czarna litera na białym tle).

Te wyświetlane to nie dla nas. Niedowidzący ich nie zobaczą - mówi Małosek. Plusem jest jednak decyzja o wyposażeniu 500 niewidomych i niedowidzących w specjalne urządzenia, które na przystanku poinformują o czasie odjazdu danego autobusu.

To będzie jak pilot, który współpracuje z tablicą informacyjną np. przy pl. Rodła. Odczyta na głos z niej informacje - dodaje.

Problemem niesłyszących jest też brak pisemnych informacji na tablicach informacyjnych w przypadku odwołania odjazdu pociągów lub autobusów. Podobnie jest w przypadku sytuacji zagrożenia w centrach handlowych. Komunikaty przekazywane są wyłącznie przez głośniki.

Niepełnosprawni nie dostaną się także do teatrów: Współczesnego, Polskiego ani Krypty. Ciężko też przedostać się przez obrotowe czy wahadłowe drzwi w centrach handlowych. Do tego dochodzą toalety dla niepełnosprawnych, które - choć powszechnie dostępne - często zamykane są na klucz, po który trzeba udać się nierzadko w miejsce niedostępne dla osób na wózkach.

Przedstawiciele organizacji chwalili jednak miasto za coraz więcej tramwajów i autobusów niskopodłogowych, a także coraz więcej parkingów dla niepełnosprawnych, poręczy i podjazdów (choć zwracali uwagę, że te są czasem zbyt strome).

Do poprawy jest więc sporo, ale Szczecin powoli stawia kolejne kroki w likwidacji barier.

Uwaga!

Jesli masz swoje miejsce przyjazne dla osób niepełnosprawnych lub niedostosowane do ich potrzeb, możesz takie dodać do naszego zbioru na mapie pod linkiem DODAJ MIEJSCE.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/gazeta.pl)