MEGAMOCNI

Tatry przyjazne niepełnosprawnym - nowy szlak

góry szlaki Tatry wycieczki

Dodano 2013-06-08 13:15:21 | Autor: Emil Kowalski

Tatrzańska przyroda będzie bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych. Pod koniec maja powstała ścieżka przyrodnicza w ogrodzie okalającym Centrum Edukacji Przyrodniczej przy ul. Chałubińskiego w Zakopanem.

Dzięki temu przedsięwzięciu, niewidomi i poruszający się na wózkach inwalidzkich mogą zwiedzać szlak Leśny Ogród Zmysłów w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wśród udogodnień są opisane Brailem oraz opatrzone wypukłymi rycinami zwierząt, przystanki. Wszystko po to aby niewidomi mogli dowiedzieć się czego można się spodziewać w pobliskim terenie. Ponadto powstały również rzeźby zwierząt w ich naturalnych rozmiarach. Zwiedzający mogą także, dotknąć nory świstaka i gawry niedźwiedzia.

Podczas zwiedzania, każdy uczestnik może brać w wielu przygotowanych gier i zabaw. Dotyczy to szczególnie dzieci i polega na odgadywaniu tropów. W ogrodzie znajduje się 20 gatunków drzew w tym 12 opisanych na tablicach dydaktycznych. I te właśnie, zwiedzający mogą dotknąć i rozpoznać zapach roślin.

Koszt budowy Leśnego Ogrodu Zmysłów to 800 tys. zł. Inwestycję sfinansował Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe oraz Tatrzański Park Narodowy.

Uwaga!

Jesli masz swoje miejsce przyjazne dla osób niepełnosprawnych lub niedostosowane do ich potrzeb, możesz takie dodać do naszego zbioru na mapie pod linkiem DODAJ MIEJSCE.

Info własne/doniesienia PAP

zdj. Wikipedia