MEGAMOCNI

Tatry Wysokie - szlaki przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych

bez_barier góry Słowacja Tatry wspinaczka

Dodano 2013-08-23 13:06:45 | Autor: Jacek Gibel

Choć sezon wakacyjny powoli zbliża się ku końcowi, nie musi to oznaczać końca wycieczek. Góry przyciągają turystów przez cały rok, nie tylko latem.

Problemem wielu osób niepełnosprawnych jest dość ograniczony dostęp do szlaków górskich. Na trasach kłopoty mają nawet pełnosprawni turyści, a co dopiero mówić o osobie poruszającej się o kulach bądź na wózku inwalidzkim. Na szczęście są niedaleko nas miejsca, gdzie każdy w miarę swobodnie może pozwiedzać górskie krajobrazy.

Takim rejonem na pewno są Tatry Wysokie, znajdujące się na granicy polsko-słowackiej. Jest to najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim, zlokalizowana w zdecydowanej większości (260 km kw.) na terytorium Słowacji.

W Tatrach Wysokich, poza tak znanymi szlakami jak Orla Perć, znaleźć można także trasy przeznaczone specjalnie dla niepełnosprawnych turystów. Biegnące po istniejących oznaczonych szlakach turystycznych, dostosowane są do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich poprzez odpowiednie przygotowanie nawierzchni.

Takimi trasami są między innymi:

  1. Leśna droga Dolina Cicha: Oravice - leśniczówka w Dolinie Cichej (asfalt, 3,4km)
  2. Leśna droga Dolina Bobrowiecka: Oravice - pod Gronikiem (asfalt, 3,2km)
  3. Leśna droga Dolina Rohacka: Zwierówka - były Bufet Rohacki (asfalt, 3,1km)
  4. Droga na Jezioro Szczyrbskie: Przystanek TEŽ Jezioro Szczyrbskie - Jezioro Szczyrbskie (asfalt, 4,5km)
  5. Droga do Schroniska Reinera: Stary Smokowiec - Hrebieniok - Schronisko Reinera (zagęszczona nawierzchnia żwirowa, 4,2km)
  6. Droga do leśniczówki na Podmurań: Tatrzańska Jaworzyna - leśniczówka Podmurań (zagęszczona nawierzchnia żwirowa, 1,9km)
  7. Droga do leśniczówki Doliny Białej Wody: Łysa Polana - leśniczówka w Dolinie Białej Wody (zagęszczona nawierzchnia żwirowa, 4km)
  8. Przełom Dunajca (Pieniński Park Narodowy/PIENAP): Czerwony Klasztor - Leśnica (zagęszczona nawierzchnia żwirowa, 8km)

Mimo przygotowanej powierzchni tras, niezbędna jest jednak asysta drugiej osoby.

Przechodząc przez powyższe trasy, można natknąć się na ciekawostki przyrodnicze i kulturowe, takie jak kompleks klasztorny Czerwony Klasztor czy Szczyrbskie Jezioro.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Vysoké Tatry - przewodnik po regionie)