MEGAMOCNI

Technologie dla niepełnosprawnych - pętle indukcyjne

bez_barier indukcja Nauka technologie

Dodano 2013-05-29 09:46:55 | Autor: Emil Kowalski

Przetwarzanie informacji niedostępnych na dostępną, to główne zadanie jakie wykonują urządzenia wspomagające komunikację osób , które nie mogą całkowicie wykonywać standardowych  czynności życiowych z powodu swojej niepełnosprawności.

Są to m.in. osoby słabosłyszące. Dla ich potrzeb powstały i ciągle są konstruowane nowe, urządzenia wspomagające słyszenie. Są one uzupełnieniem aparatów słuchowych, lecz z powodzeniem wykorzystują je inni, ci którzy nie mają problemów z niepełnosprawnością ale czują dyskomfort życia codziennego.

Takich urządzeń jest wiele i na uwagę zasługują wszystkie. Wśród nich są pętle indukcyjne, które to mają na celu ułatwienie w posługiwaniu się urządzeniami audio oraz komunikacyjnymi.

Działa to na zasadzie bezprzewodowego połączenia aparatu słuchowego z telefonem komórkowym., telewizorem, odtwarzaczem multimedialnym itp. Dźwięk emitowany przez wymienione, jest słyszany dla osoby noszącej aparat. Zaletą takiego urządzenia jest to, że gdy osoba słabosłysząca ogląda telewizor i odbiera fonię stosując tą metodę, nie ogranicza oglądalności innym. Inni mogą dowolnie regulować głośność odbiorników.

W tych urządzeniach, które są wielkości nie większej niż wielkość dłoni, są klawisze funkcjonalne za pomocą których sterujemy m.in. głośnością. Dzięki tym klawiszom, można również podczas rozmowy przez telefon, regulować natężenie głosu rozmówcy.

Połączenie tych urządzeń, odbywa się za pośrednictwem Bluetooth, adapteru DO-3  lub za pomocą kabla łączącego nie większego niż 3.5 mm. Urządzenia wykorzystujące pętlę indukcyjną, są uniwersalne, co oznacza, że może je zastosować każdy użytkownik aparatu słuchowego (wystarczy, że aparat wyposażony jest w cewkę „T”).

Pełnią one także, rolę bezpieczeństwa. Mają wbudowaną możliwość, szybkiego wezwania pomocy. Jednym przyciskiem można przywołać ostatnio wybierany numer telefoniczny.

Polskimi producentami tego sprzętu są: BLULABS, OTICON, PHONAK.

Pętle tego rodzaju, stworzono na potrzeby osób, które wykorzystują aparaty słuchowe. Taką technologię, zastosowana jest w Książnicy Podlaskiej - czytaj tutaj

zdj. producent urządzenia Phonak