MEGAMOCNI

Telewizja bardziej przyjazna dla niepełnosprawnych

bez_barier programy telewizja

Dodano 2013-06-06 23:08:54 | Autor: Emil Kowalski

Jak podaje Agencja prasowa PAP, czołowi nadawcy telewizyjni, wśród których znalazły się takie stacje jak: TVP SA, Telewizja Polsat, Telewizja TVN, Telewizja Puls, Polskie Media (TV4), ATM Grupa SA, Stavka Sp. z o.o., podpisały porozumienie, które dotyczy realizacji programów z zachowaniem wszelkich udogodnień dla osób z niepełnosprawnością wzroku i z niepełnosprawnością słuchu.

Właściciele stacji, spotkali się 5 czerwca i podpisali odpowiednie dokumenty odnoszące się do znowelizowanej ustawy z dn. 1 lipca 2012 r. (art. 18a ustawy o radiofonii i telewizji). Nakłada ona na nadawców telewizyjnych obowiązek dostarczania osobom z dysfunkcją wzroku oraz dysfunkcją słuchu usług ułatwiających odbiór programu. Ma to być przynajmniej ogólnego 10% czasu antenowego.

Podczas tworzenia dokumentu, brano pod uwagę wszelkie zgłoszenia środowisk osób niepełnosprawnych w tym temacie. Wnioski zostały dokładnie przeanalizowane i duża część z oczekiwanych postulatów, zostanie wdrożonych.

W ramach przedstawionych punktów dokumentu, postanowiono o:

  • odpowiednim informowaniu osób niepełnosprawnych o dostępności poszczególnych programów telewizyjnych,
  • zapewnieniu odpowiedniej jakości poszczególnych rodzajów udogodnień,
  • wdrażaniu udogodnień wedle możliwości finansowych i technicznych poszczególnych nadawców telewizyjnych.

Wyjaśniono również powody niezaakceptowania wszystkich postulatów wnoszonych przez środowiska osób niepełnosprawnych. Głównym problemem, okazało się polskie prawo i aby niektóre z oczekiwań, mogły by być spełnione, konieczna jest zmiana przepisów i ustaw. Ponadto istnieje również bariera finansowa – niektóre rozwiązania są wysokobudżetowe ponad obecne możliwości stacji TV.

Porozumienie będzie obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Por roku, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, dokona ponownych analiz i ocen. W ramach porozumienia, wszelkie jego następne zmiany, na bieżąco będą konsultowane z zainteresowanymi środowiskami i nadawcami.

info. własne/PAP

zdj. WIkipedia