MEGAMOCNI

Terence Parkin - najbardziej utytułowany deaflimpijczyk

cykl deaflympics głusi niesłyszący pływanie sport

Dodano 2014-01-08 10:03:43 | Autor: Jacek Gibel

Najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w historii jest Michael Phelps – zdobywca 22 medali, z tego 18 złotych. Analogiczne miejsce w annałach deaflimpiady (igrzyska sportowców niesłyszących) zajmuje bohater dzisiejszego odcinka „Łamiąc bariery”, Terence Parkin.

Południowoafrykański pływak zdobył na tych imprezach już 34 krążki. Deaflimpiada nie jest tak popularna w mediach jak igrzyska paraolimpijskie, jednak trudno ją uznać za wydarzenie niszowe. W zeszłym roku w Sofii wystartowało blisko 3000 niesłyszących zawodników – dla porównania w londyńskiej paraolimpiadzie wzięło udział trochę ponad 4200 sportowców.

Parkin nie ogranicza się jednak tylko do pływania. To między innymi triumfator wyścigu ze startu wspólnego na mistrzostwach świata w kolarstwie niesłyszących z 2006 roku, brązowy medalista w tej samej konkurencji na deaflimpiadzie w 2009 roku i srebrny medalista w kolarstwie górskim.

W kontekście tytułu naszego cyklu, warte podkreślenia jest jednak zupełnie inne sportowe osiągnięcie urodzonego w Bulawayo pływaka. W 2000 roku, podczas „pełnosprawnych” igrzysk olimpijskich w Sydney, zdobył srebrny medal na dystansie 200 metrów stylem klasycznym.

Jeszcze przed startem, Parkin powiedział: jadę na olimpiadę reprezentować RPA, ale wyjazd jest dla mnie szczególnie ważny, aby pokazać, że głusi mogą osiągnąć cokolwiek. Co prawda nie słyszą, ale widzą wszystko. Chciałbym pokazać światu, że istnieją możliwości dla niesłyszących. W trakcie zawodów komunikował się ze swoim trenerem za pomocą języka migowego, a – ponieważ nie mógł słyszeć sygnałów startowych – specjalnie dla niego zainstalowano na pływalni światła stroboskopowe.

Wynik nie spotkał się jednak z wielkim uznaniem w kraju. Trener południowoafrykańskich pływaków na australijskiej imprezie, Wayne Riddin, stwierdził, że – jego zdaniem – Parkin osiągnął więcej niż jego dużo popularniejsza rodaczka, Natalie du Toit. Zdobył srebro na igrzyskach w Sydney i myślę, że powinniśmy uważać go za inspirację dla całego kraju.

W podobnym tonie wypowiadał się m.in. Max Cluer, komentator kolarski: Terence jest tak wielką ikoną w społeczności niesłyszących, w ostatnim roku podczas Energiser Night Race w Johannesburgu przyprowadził na start 150 niesłyszących sportowców.

Parkin startował też – bez powodzenia – na igrzyskach w Atenach oraz był bliski zakwalifikowania się do Londynu. Zdobył także dwa srebrne medale na „pełnosprawnych” mistrzostwach świata w Atenach w 2000 roku – na dystansie 200 metrów stylem klasycznym i 400 metrów stylem zmiennym.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Terence Parkin

Dyscyplina: Pływanie

Niepełnosprawność: Głuchota