MEGAMOCNI

Tofajjal, chłopiec z przepukliną mózgową

przepuklina

Dodano 2013-08-23 09:35:39 | Autor: Jacek Gibel

Mówi się, że co dwie głowy, to nie jedna. Prawdopodobnie zupełnie inne spojrzenie na tę sprawę mają rodzice 8-miesięcznego Tofajjala, cierpiącego na przepuklinę mózgową.

Wada ta dotyka jedno na około 45 000 noworodków. Tofajjal urodził się z wielką naroślą na głowie, zawierającą tkankę mózgową. Druga głowa, ważąca kilogram, okazała się - jak powiedzieli lekarze - "pasożytniczym bliźniakiem".

Guz został jednak usunięty po pięciogodzinnej operacji.

Jak powiedział neurochirurg Sisir Das z Apollo Gleneagles Hospital w Kalkucie: Nigdy nie operowałem tak wielkiej lezji. Najmniejsze potknięcie podczas operacji mogło zakończyć życie dziecka.

Ojciec Tofajjala - mimo opinii lekarzy i krewnych z Tripury, gdzie mieszka - do końca nie stracił wiary w możliwość wyleczenia chłopca. Większość z nich powtarzała - mówi - że nasze dziecko nie wyzdrowieje i wkrótce może umrzeć, więc zabraliśmy je w krytycznym stanie do Kalkuty. Jak dodaje jego żona: Z błogosławieństwem Allaha, Tofajjal wraca do domu.

Zdaniem lekarzy, chłopiec już przejawia znaki szybkiego powrotu do zdrowia i jest spora szansa, że będzie mógł wieść w miarę normalne życie.

Przepuklina mózgowa występuje u noworodków w południowo-wschodniej Azji dużo częściej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Jej przyczyną jest wada cewy nerwowej, która sprawia, że część mózgu wraz z fałdem skórnym wydostaje się z czaszki, tworząc narośl, najczęściej na górze bądź z tyłu. W wielu przypadkach przepuklina mózgowa współistnieje z wodogłowiem.

zdj. Daily Mail

(inf. własna/Daily Mail)