MEGAMOCNI

Tom Staniford - 65-kilogramowy "grubas"

cykl kolarstwo sport

Dodano 2013-07-24 09:52:15 | Autor: Jacek Gibel

Dzisiejszy bohater nie jest mistrzem czy nawet medalistą olimpijskim, nie zgarnął też nagród ani statuetek przyznawanych przez organizacje i periodyki sportowe. Największym sukcesem Toma Staniforda jest zdobyte dwa lata temu mistrzostwo kraju, jednak niewątpliwie kolarz ten zasługuje na miejsce w naszym cyklu.

Urodzony na Cyprze Staniford jest jednym z ośmiu ludzi na świecie cierpiących na syndrom MDP. Ta rzadka choroba genetyczna sprawia, że organizm Toma, ważącego 65 kg przy 191 cm wzrostu, nie jest w stanie gromadzić tłuszczu. Jego ciało nadal uważa, że jest otyłe, z tego powodu kolarz ma cukrzycę typu 2 (insulinoniezależną). Syndrom MDP spowodował też u niego schorzenia tkanki łącznej, niski poziom testosteronu, słabą gibkość wszystkich kończyn i umiarkowaną utratę słuchu w obu uszach. Od dziesiątego roku życia Staniford musi nosić aparaty słuchowe.

Mam zaledwie 40% masy mięśniowej normalnego mężczyzny. Ciężko mi wydajnie metabolizować cukry i węglowodory ze względu na cukrzycę, mam też problemy ze zwalczaniem zmęczenia z powodu braku źródeł paliwa, niskiego testosteronu i tak dalej – mówi kolarz.

Anglik kupił pierwszy rower szosowy w wieku 16 lat i choć życie nie oszczędziło mu poważnych wypadków, nie zraził się do kolarstwa. W 2006 roku Staniford zanotował zderzenie czołowe z samochodem, skutkujące między innymi krwawieniem do mózgu, złamanym obojczykiem, zapadniętym płucem i urazami oczodołów. Wypadek i złamanie nadgarstka przeszkodziły też w udziale 20-letniemu wówczas kolarzowi w Letnich Igrzyskach Osób Niesłyszących Tajpej 2009.

Mimo tych trudności, Staniford został w 2011 roku mistrzem kraju w wyścigach kolarskich. Skończył też dwa kierunki – prawo i filologię francuską. Jak sam mówi, kolarstwo pomaga mu w walce z chorobą.

Spędzanie czasu na rowerze to zasadniczo mój sposób na samoleczenie cukrzycy. Uważam, że przez jedzenie określonych produktów i wykonywanie określonych ćwiczeń kolarskich mam o wiele stabilniejszą kontrolę poziomu insuliny.

Marzeniem Staniforda jest udział w Igrzyskach Paraolimpijskich Rio 2016 i zdobycie tam złotego medalu.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Tom Staniford

Dyscyplina: Kolarstwo

Niepełnosprawność: Syndrom MDP