MEGAMOCNI

Transplantacja to życie - Dzień Transplantacji 26 stycznia

nerki przeszczepy Transplantacja

Dodano 2013-01-24 14:24:42 | Autor: Emil Kowalski

Wczoraj w Białymstoku, odbyła się konferencja „Transplantacja darem życia - aspekt medyczny, prawny i etyczny". Przedstawiono na niej dane dotyczące ilości przeprowadzanych przeszczepów w Polsce.

Jak się okazuje, co roku wykonuje się 1100 przeszczepów nerki oraz 300 przeszczepów wątroby. Jest to jedynie połowa potrzeb. Gorzej jest z przeszczepami serca, gdzie dokonywanych jest zaledwie 30% wymaganych.

Głównym powodem jest brak dawców. Nie ma potencjalnych w rejestrach. W tym celu jest realizowany program, który ma za zadanie poprawić te statystyki. Jest to program partnerstwa na rzecz transplantacji w latach 2011 – 2020. A suma jaką przydzielono na funkcjonowanie i realizację zadań, to 450 mln. Pieniądze zostaną wykorzystane na aparaturę, wyposażenie ośrodków gdzie dokonuje się przeszczepy, tworzenie sieci koordynatorów przeszczepów oraz na odpowiednie szkolenia.

Pamiętajmy również o tym, że 26 stycznia to Dzień Transplantacji w Polsce. Jest to uhonorowanie pierwszego przeszczepu nerki w Polsce z 1966 roku.

inf. własna/nie-pelnosprawni.pl

zdj.sxc.hu