MEGAMOCNI

Trzydziestolecie Olimpiad Specjalnych

MPiPS olimpiada sport Sportowcy

Dodano 2015-03-25 12:51:46 | Autor: Jacek Gibel

Na inauguracji 30-lecia Olimpiad Specjalnych w Polsce w Pałacu Prezydenckim spotkali się niepełnosprawni sportowcy, Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej oraz przedstawicie Olimpiad Specjalnych Polska i ambasadorzy akcji.

Sport to nie tylko rywalizacja, wygrywanie czy przegrywanie. To przede wszystkim integracja z innym człowiekiem. Grajmy razem w drużynie Olimpiad Specjalnych, walcząc o jeszcze więcej integracji i codziennej sympatii – powiedział podczas spotkania minister Kosiniak-Kamysz.

Deklarację poparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną podpisała małżonka Prezydenta RP oraz minister pracy. Wśród ambasadorów akcji są: himalaistka Kinga Barańska oraz aktorzy, Piotr Adamczyk i Cezary Pazura.

Ruch Olimpiad Specjalnych powstał w 1968 roku w USA, w przekonaniu, iż osoby z niepełnosprawnością intelektualną chcą i potrafią trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportowej imprezie. Obecnie zrzesza niemal 5 milionów sportowców trenujących 30 dyscyplin sportowych w 170 krajach świata. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat osiemdziesiątych.

W Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17 tysięcy zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 oddziałach regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny, letnie i zimowe. Rocznie, oprócz regularnego cyklu treningowego, organizowanych jest ponad 260 imprez sportowych i zawodów. W ruchu Olimpiad Specjalnych uczestniczy blisko półtora tysiąca trenerów, ponad 600 członków rodzin i siedem tysięcy wolontariuszy.

zdj. Kancelaria Prezydenta RP

(MPiPS)