MEGAMOCNI

Tusk – chcemy zmniejszyć kolejki pacjentów i znieść limity leczenia nowotworów

PO premier Tusk

Dodano 2013-12-17 09:28:11 | Autor: Emil Kowalski

14 grudnia odbyła się Rada Krajowa PO. Oprócz wyborów władz partii, podczas Rady wystąpił Donald Tusk w sprawie limitowania leczenia, kolejek w służbie zdrowia oraz wspomniał o dodatkowych składkach ubezpieczeniowych i w ogóle wyższych składkach.

D. Tusk w swoim wystąpieniu odniósł się do pracy ministra Arłukowicza i wyraził przekonanie o jego skuteczności. Wskazał, że pożądane jest stworzenie precyzyjnego planu działań, który miałby być przedstawiony do wiosny 2014 roku. Plan ma dotyczyć skrócenia czasu oczekiwania i zmniejszenia kolejek pacjentów do lekarzy. Poruszył również czułą kwestię, wspominając o matkach z dzieckiem, które to nie rzadko są odprawiane z kwitkiem z powodu zbyt dużych kolejek do specjalistów medycyny.

Limitowanie leczenia przeciwnowotworowego, to kwestia, którą zajmuje się m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Premier RP Tusk, wypowiedział się również w tej kwestii. Wyraził zaniepokojenie sytuacją chorych na raka, którzy wedle dzisiejszych realiów, dowiadując się o konieczności leczenia, takie leczenie mogą otrzymać ale dopiero gdy już nie będzie co leczyć! Stanowczo stwierdził, że „takie historie muszą się w Polsce skończyć!”.

Zważywszy na problem, wydaje się, Donald Tusk w pełni przychyla się do stanowiska OZZL (czytaj tutaj). Tak więc, można teoretycznie liczyć na poprawę sytuacji. Pytanie tylko na ile i jak szybko zostaną podjęte konkretne kroki w tej kwestii, przez Ministerstwo Zdrowia z ministrem Arłukowiczem. Tym bardziej zastanawiają się nad tym, wszyscy zainteresowani łącznie z samymi pacjentami, że Pan Arłukowicz ma już wielu przeciwników. To PiS i Twój Ruch zapowiedziały niedawno wotum nieufności w stosunku do posła (czytaj tutaj oraz tutaj).

Odnośnie tego w jaki sposób OZZL odebrało przemówienie Donalda Tuska, należy przytoczyć cytaty z materiałów na stronie związku.

Różnie możemy potraktować powyższe wystąpienie przewodniczącego PO i  Prezesa Rady Ministrów RP. Na przykład możemy uznać, że są to czcze obiecanki.” – pisze Krzysztof Bukiel – przewodniczący ZK OZZL.

Fakty są takie, że stanowisko OZZL jest niezmienne bez względu na takie przemówienia i na pewno nie ma wielkich powodów do entuzjazmu. Zapamiętując, Krzysztof Bukiel podkreślił, że Donald Tusk obiecuje, iż „kolejki do leczenia można i trzeba zlikwidować”, „szczególnie konieczne jest zlikwidowanie kolejek do leczenia onkologicznego” rozumiane jako zlikwidowanie limitowania świadczeń z zakresu diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych. I trzeci punkt, który wydaje się najbardziej dyskusyjny ze względu na dodatkowe wydatki w postaci składek ubezpieczonego:

„…jest ograniczona „pula” sposobów w jaki można zlikwidować kolejki do leczenia (limitowanie świadczeń): 1)zwiększenie nakładów publicznych na opiekę zdrowotną ( w formie wzrostu składki lub bezpośrednich dopłat z budżetu), 2) wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych (obojętnie co byśmy przez to rozumieli), 3) współpłacenie za niektóre świadczenia (dopłaty za leczenie z kieszeni pacjentów.”

List we wszystkich tych sprawach jaki wystosował OZZL do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Prezes NFZ, wszystkich klubów parlamentarnych, poszczególnych posłów, wielu organizacji pozarządowych, najwidoczniej miał duży wpływ. Przemawia za tym fakt, iż Donald Tusk, sprawy zdrowotne, w swoim przemówieniu podczas Rady Krajowej PO, poruszył w pierwszych kolejnościach.