MEGAMOCNI

Uczniowie wyremontowali podjazd niepełnosprawnemu

Bełchatów podjazd pomoc wolontariat

Dodano 2014-05-07 12:01:46 | Autor: Jacek Gibel

Takich inicjatyw w naszym kraju powinno być więcej. Uczniowie klas budowlanych z bełchatowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego w ramach praktyk wyremontowali podjazd niepełnosprawnemu mieszkańcowi miasta. Wszystko za sprawą dyrektora szkoły, Andrzeja Jędrzejczyka.

Poruszający się na wózku inwalidzkim Krzysztof Zaleski od lat miał problemy z wąskim podjazdem do domu. Przed wypadkiem nierówna ścieżka w zasadzie mu nie przeszkadzała.

Mieszkam w tym domu od wielu lat - mówi Zaleski. - Dopiero od czasu wypadku, kiedy wsiadłem na wózek zacząłem dostrzegać problemy życia codziennego. Za każdym razem jadąc przez podwórko bardzo się męczyłem, bo mój wózek po prostu nie mieścił się na wąskim chodniku.

Nigdy nie myślałem, że ktokolwiek mógłby i chciałby pomóc mi zlikwidować te bariery architektoniczne. Tym bardziej, że nie miałem środków na materiały i prace robotników - dodaje.

Z rozwiązaniem problemu wyszedł dyrektor CKP. Jak się okazało, Zaleski kiedyś uczęszczał do placówki.

Podczas spotkania z Krzysiem Zaleskim, dowiedziałem się o jego problemach - mówi Jędrzejczyk. - Opowiedział mi o trudnościach, z jakimi musi się mierzyć. W tej chwili nawet wyjście do sklepu jest właściwie niemożliwe, bo jego wózek nie mieści się na wąskiej ścieżce. Od razu zapytałem, jak mogę mu pomóc i po rozmowie ruszyliśmy do działań. Uważam to za normalną ludzką reakcję i postawę.

Szkoła zobowiązała się do pomocy w ramach zajęć praktycznych, nie pobierając za to żadnej opłaty. Remontu dokonali uczniowie trzecich klas budowlanych. Jak podkreśla Jędrzejczyk, poza doskonaleniem umiejętności praktycznych, uczniowie pomogą potrzebującemu, a także będą mieli na inne spojrzenie na świat i dostrzeżenie problemów innych ludzi.

Dyrektor CKP deklaruje, że nie była to jednorazowa inicjatywa. Placówka chętnie pomoże innym niepełnosprawnym czy potrzebującym, u których praktykanci w miarę możliwości mogą wykonać prace elektryczne lub budowlane.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/belchatow.bai.pl)