MEGAMOCNI

Udaremniono dystrybucję niedozwolonych leków

CBŚ leki policja

Dodano 2014-01-13 10:51:23 | Autor: Emil Kowalski

Funkcjonariusze Komendy Głównej Policji CBŚ zatrzymali podejrzanych w sprawie rozprowadzania niedozwolonych w Polsce środków farmakologicznych. Proces dystrybucji odbywał się za pośrednictwem Internetu a produkty medyczne pochodziły z Chin.

Policjanci CBŚ KGP zabezpieczyli 33 tysiące sztuk nielegalnych środków farmakologicznych sprzedawanych za pośrednictwem sieci jako ziołowe produkty chińskiej medycyny lub suplementy diety. Funkcjonariusze zatrzymali również osoby zajmujące się tym procederem.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali osoby zajmujące się sprzedażą środków farmakologicznych zawierających w swoim składzie substancje zabronione na polskim rynku. W trakcie działań zabezpieczono 33 tysiące sztuk preparatów oferowanych w internecie jako ziołowe produkty chińskiej medycyny oraz suplementy diety wspomagające odchudzanmie i wzmagające potencję.

W rzeczywistości substancje te zawierały m. in. subitraminę – związek chemiczny o strukturze wywodzącej się z amfetaminy. Eksperci ustalili, że zażywanie zabezpieczonych przez policjantów preparatów może być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Do najczęstszych skutków ubocznych zaliczyli zawroty i bóle głowy, uszkodzenie wątroby, bezsenność a nawet psychozy.

W sprawie wszczęto postępowanie karne. Sześć osób usłyszało już zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu szkodliwych produktów leczniczych. Grozi im za to do 8 lat pozbawienia wolności.

CBŚ KGP/policja.pl