MEGAMOCNI

Unikalny robot dla osób niepełnosprawnych

niedowidzący niewidomi robot technika technologie

Dodano 2014-03-24 14:04:05 | Autor: Jacek Gibel

Firma NSK opracowała projekt robota-przewodnika, wyposażonego w funkcję nawigacji wewnątrz budynków oraz omijania przeszkód. W przyszłości roboty te mają stanowić wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Urządzenie jest udoskonaloną wersją poprzedniego wynalazku inżynierów NSK – robota
na kołach, który potrafił wykryć żądany kierunek poruszania się na podstawie sygnału wejściowego, jak również automatycznie omijać przeszkody wzdłuż odpowiedniej ścieżki poruszania się. Tym razem twórcy wyposażyli urządzenie w nowe funkcje, które pozwalają użytkownikowi wprowadzić spodziewane miejsce przeznaczenia i otrzymywać od robota wskazówki głosowe dotyczące poruszania się w kierunku tego miejsca. Mechanizm wykrywa nie tylko przeszkody na swojej drodze, ale także wyżej położone przeszkody na linii wzroku operatora. Produkt został już zaprezentowany w Tokyo Big Sight na Międzynarodowej Wystawie Robotów iREX® 2013.

Funkcja nawigacji
Produkt pozwala osobom odwiedzającym dane miejsce po raz pierwszy dotrzeć do celu
w szpitalu czy urzędzie bez zgubienia się. Użytkownik wybiera po prostu zarejestrowane wcześniej miejsce przeznaczenia, a następnie robot posługuje się mapą i danymi na temat ruchu, aby określić swoją lokalizację i poprowadzić użytkownika do celu, dostarczając mu wskazówek głosowych pomagających omijać przeszkody. Wskazówki głosowe zwiększają bezpieczeństwo personelu pomocniczego i innych osób przebywających w danym obszarze.

Funkcja omijania przeszkód na linii wzroku 
Chociaż poprzedni model posiadał już umiejętność omijania przeszkód wzdłuż swojej ścieżki poruszania się, do jego rzeczywistego stosowania w szpitalach i innych budynkach niezbędne było wykrywanie obiektów, znajdujących się na linii wzroku użytkowników. NSK wyposażyła zatem urządzenie w tę funkcję, aby uchronić użytkowników przed urazami głowy, jakie mogłyby wyniknąć wskutek ewentualnego uderzenia np. w szafki lub półki.

Przewidywane zastosowania
NSK przewiduje stosowanie mobilnego robota w środowiskach wewnątrz budynków, takich jak szpitale i urzędy. Urządzenie będzie mogło również wesprzeć osoby niewidome i niedowidzące oraz starsze w bezpiecznym dotarciu do miejsca przeznaczenia. Technologię zawartą w robocie NSK można stosować zamiast psów przewodników lub psów pomocników, dla polepszenia funkcjonalności wózka inwalidzkiego i urządzeń wspomagających poruszanie się osób starszych.

(Partner of Media)