MEGAMOCNI

Uroczyste otwarcie nowego ośrodka w Stróżach

Małopolskie projekt Stróże ZAZ

Dodano 2013-09-30 09:18:57 | Autor: Jacek Gibel

W sobotę w Stróżach (gmina Grybów, Małopolskie) dokonano uroczystego otwarcia Zakładu Aktywizacji Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej. Pracę znalazło w nim 25 niepełnosprawnych mieszkańców powiatów nowosądeckiego i gorlickiego.

ZAZ powstał przy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnych w Stróżach założonej przez senatora PiS Stanisława Koguta. Za projekt "ZAZnaj pracy" Fundacja otrzymała 2,9 mln złotych na utworzenie zakładu, w którym osoby niepełnosprawne znalazły zatrudnienie i nabędą przydatnych im umiejętności dotyczących poszukiwania pracy w przyszłości. Fundusze unijne pozwoliły też na remont jednego z budynków gospodarczych zaadaptowanych na potrzeby powstającego zakładu.

W Zakładzie Aktywizacji Zawodowej w Stróżach znalazło zatrudnienie 25 osób ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powiatów nowosądeckiego i gorlickiego – powiedział kierownik obiektu, Piotr Wojtas. – W głównej mierze są to byli podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, których w naszym regionie nie brakuje. Praca w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej jest, można powiedzieć kolejnym etapem przygotowywania ich do szukania zatrudnienia na trudnym rynku pracy. Właśnie poprzez pracę i aktywność osoby te stają się w pewnym stopniu samodzielne.

ZAZ jest zakładem pracy chronionej. Zatrudnieni korzystają z rehabilitacji (ćwiczenia prowadzone są pod okiem rehabilitanta) i stołówki. Mają również zapewnioną opiekę psychologa i jeden ciepły posiłek. W Zakładzie Aktywizacji Zawodowej działają cztery pracownie tematyczne, w tym marketingowa, ogrodnicza i hodowlana. Część osób pracuje w pralni znajdującej się w budynku hospicjum prowadzonym przez fundację.

Z placówki cieszą się również niepełnosprawni. Pracownik pralni, Damian Ligęza mówi: Udało mi się dostać pracę w Stróżach. Osobom niepełnosprawnym, m.in. właśnie jeżdżącym na wózkach nie jest łatwo znaleźć zatrudnienie. Takie zakłady, jak ten w Stróżach są szansą dla niepełnosprawnych na lepsze życie.
Również Karolina Szlachta, opiekunka osób zatrudnionych w pracowni ogrodniczej uważa, że realizowany projekt jest bardzo trafiony.
Już widać efekty pracy z tymi osobami – mówi. – Trzeba podkreślić to, że są to ludzie z różnym stopniem niepełnosprawności. Obserwujemy, że osoby, które były zamknięte w sobie, można powiedzieć wycofane teraz znacznie lepiej funkcjonują w grupach. Integrują się. Są bardziej otwarte, stają się coraz bardziej samodzielne. Widać, że ci ludzie chcą przychodzić do pracy. Oni się nią cieszą.

zdj. sadeczanin.info

(inf. własna/sadeczanin.info)