MEGAMOCNI

Urzędy miast biorą przykład z Kancelarii rządowych - nie chcą niepełnosprawnych pracowników

kary Katowice PFRON praca Racibórz Rybnik Śląskie

Dodano 2013-03-08 10:41:04 | Autor: Emil Kowalski

Urzędy Miast idą za przykładem Rządu i podobnie jak same Kancelarie Premiera czy też Prezydenta, wolą płacić kary za brak zatrudnienia osób niepełnosprawnych niż faktycznie stosować się do ustawy regulującej tą kwestię. Tym bardziej jest to paradoksalne, iż właśnie to Rząd przecież uchwala takie przepisy. 

O wspomnianych Kancelariach wraz z ich stanowiskiem w tej sprawie pisaliśmy w artykule pt. „Kancelarie rządowe nie chcą niepełnosprawnych w pracy”.

A powyższe Urzędy to instytucje z Rybnika i Katowic. Zresztą ten problem jest bardzo widoczny na całym Śląsku. Przykładem może być Urząd Miasta Katowice, który to w ubiegłym roku zapłacił  780 tysięcy złotych kary na PFRON. Kolejno można wymienić Bielsko-Białą – 330 tys.  i Rybnik – 270 tys.

Problem jest rozwinięty, gdyż samej pracy nie ma dla niepełnosprawnych ale nawet jest duży kłopot z organizowaniem dla nich jakichkolwiek stażów i przygotowań zawodowych. I tutaj nie tylko Urzędy mają w tym swój udział, bo również placówki kulturalne i firmy prywatne.

Wszyscy przedstawiciele wymienionych instytucji, w odpowiedziach na nadesłane skargi czy też protesty aktywnych stowarzyszeń na rzecz poprawy sytuacji niepełnosprawnych, piszą grzecznie tłumacząc się obawami np. przed zniszczeniem unikalnych eksponatów w muzeum (o tym wspomniano w artykule „W Rybniku i Raciborzu niepełnosprawni mają trudne życie” na stronie rybnik.naszemiasto.pl).

Jednak należy dodać, że wymienione urzędy a dokładniej w Rybniku i Raciborzu, zatrudniają osoby niepełnosprawne ale pozostaje brakująca luka do wyrównania 6% (Rybnik) zatrudnienia personelu wśród którego mają być takie osoby. Ponadto eksperci z PFRON w swoich wypowiedziach zaznaczają, że problem ten z roku na rok jest coraz mniejszy.

zdj. Wikipedia