MEGAMOCNI

W Lublinie powstała galeria sztuki dla artystów niepełnosprawnych

artyści galeria kultura_niepełnosprawni Lublin sztuka

Dodano 2013-09-18 09:07:51 | Autor: Emil Kowalski

W Centrum Kultury w Lublinie, powstała specjalna galeria na prace, które wykonały osoby niepełnosprawne. Nosi ona nazwę „Art Brut”. Inauguracja działalności odbyła się wczoraj 17 września.

W Galerii tej, przedstawiane będą dzieła osób upośledzonych i chorych na autyzm, osób z zespołem Aspergera oraz prace prymitywizmu w sztuce. Lubelska Galeria, to miejsce sztuki amatorskiej.

Pierwszymi pracami zaprezentowanymi w tej placówce, były dzieła Dominiki Mendel z Lublina – 31-letniej artystki autystycznej. Ta młoda artystka, poprzez swoją twórczość, przedstawia własne uczucia. Od dzieciństwa trudni się rysowaniem i za pomocą swoich obrazów, kontaktuje się ze światem. Jej historia i twórczość, stały się inspiracją do stworzenia Galerii „Art. Brut.

Inicjatywę powstania takiej placówki w Lublinie zainicjowała kierowniczka Fundacji Teatroterapia Lubelska. Maria Pietrusza-Budzyńska, która od wielu lat prowadzi teatroterapię dla osób niepełnosprawnych a wspomniana artystka jest uczestniczką tej terapii. O fundacji można przeczytać na stronie fundacji.

W Galerii „Art. Brut”, będą prezentowane prace artystów niepełnosprawnych, głównie z Lublina i okolic ale nie wykluczone są wystawy gościnne z innych rejonów Polski.

W uroczystości otwarcia, uczestniczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który wyraził duże zadowolenie z takiego przedsięwzięcia a wypowiedziach podkreślał istotne znaczenie Galerii dla rozwoju kultury w mieście. 

info. własne