MEGAMOCNI

W Polsce brakuje lekarzy - pracują na emeryturze

emerytura Lekarze praca

Dodano 2014-02-12 13:46:31 | Autor: Emil Kowalski

Kto będzie leczył w Wielkopolsce? To okazuje się pytanie jak najbardziej na miejscu. Jak obliczono w tamtejszym regionie, co trzeci lekarz jest po 60-tce. Co się stanie gdy przejdą na emeryturę?

W Polsce pracuje i leczy około 84 tys. lekarzy. Prawie 20 tys. lekarzy jest po 60-tce. Więc wygląda to podobnie  w całym kraju jak w Wielkopolsce. Wielu lekarzy leczy na emeryturze. Są nawet tacy, którzy mają już ponad 80 lat! Nie tylko pacjenci są przerażeni tymi danymi ale i sami lekarze, którzy boją się, ze jak do tej pory leczyli innych tak teraz ich nie będzie miał kto leczyć.

Pytani specjaliści medycyny przez Głos Wielkopolski o stopniu zagrożenia odpowiadają zgodnie, że Ministerstwo Zdrowia wydaje się, że nic nie robi w tej sprawie. Przyznają też, ze zapotrzebowanie na doktorów jest o wiele wyższe niż to widać i specjalistów coraz bardziej brakuje. Uczelnie kształcą zbyt mało fachowców. Na dodatek studenci z dyplomem nie mają gdzie odbywać praktyk lekarskich, bez których można powiedzieć, nie mogą wykonywać samodzielnie swojego zawodu.

Soją naukę co roku kończy 3000 studentów medycyny a potrzebnych jest 5000. Gdyby wszyscy starsi lekarze przeszli na emeryturę na której nie jeden z nich powinien już być, to padłby polski system zdrowia – tak twierdzi Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.