MEGAMOCNI

W Polsce na depresję może cierpieć nawet 1,5 mln osób!

anhedonia choroby depresja

Dodano 2014-02-17 10:06:13 | Autor: Emil Kowalski

Odbyła się Konferencja Forum Przeciw Depresji. Miała miejsce 13 lutego w Warszawie. Była to inauguracja VIII kampanii Forum, która w tym roku przebiega pod hasłem „Przywrócić kolory w depresji – powiedzieć NIE anhedonii”. 

W spotkaniu uczestniczyli wielcy specjaliści z zakresu psychiatrii, przedstawiciel Fundacji ITAKA oraz przedstawiciel grupy negocjatorów z Komendy Głównej Policji.

Depresja to poważna choroba duszy, myśli i organizmu. Jednym z jej elementów jest anhedonia. Tak oto definiuje tą chorobę dr n. med. Iwona Mazurek-Pejuk z Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia:

„ Anhedonia to brak, utrata zdolności odczuwania przyjemności. To stan, w którym życie nie ma kolorów, smaku, nie towarzyszą mu chwile radości. Anhedonia bardzo ogranicza funkcjonowanie chorego, ponieważ sprawia, że ludzie nie mają motywacji do tego, by pracować, starać się. Jest to sytuacja bardzo trudna także dla bliskich chorego, którzy nie potrafią zrozumieć, dlaczego wycofuje się on z życia, dlaczego coś, co zawsze sprawiało mu przyjemność przestaje go cieszyć”.

Podczas konferencji Dr n. med. Piotr Wierzbiński, z Kliniki Psychiatrii Dorosłych UM w Łodzi zobrazował statystyki dotyczące samobójstw z powodu depresji. Polsce samobójstwa są czwartą przyczyną zgonów, a wśród osób młodych są na 2. miejscu. Anhedonia jest jednym z czynników prognostycznych samobójstwa. Anhedonia oraz stany niepokoju i lęku stanowią główne czynniki ryzyka prób samobójczych w ciągu roku od zdiagnozowania choroby.

Co 5 kobieta i co 10 mężczyzna ma depresję.
W Polsce na chorobę tę może cierpieć nawet półtora miliona osób.
Połowa osób z zaburzeniami nie zgłasza się do lekarza.

W ramach akcji Forum Przeciw Depresji, w Warszawie powstanie mural „Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedonii”.

Strona na której mogą Państwo śledzić informacje o kampanii: www.forumprzeciwdepresji.pl.

O kampanii

Kampania Forum Przeciw Depresji organizowana jest od 2007 roku przez firmę Servier Polska oraz Fundację ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Jej celem jest szerzenie wiedzy w zakresie depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć. Kampania ta ma także pomóc osobom chorym i ich rodzinom w pokonywaniu trudności oraz zachęcić do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia. Działania prowadzone w ramach kampanii nakierowane są zarówno na osoby chorujące i ich rodziny, które na co dzień muszą zmagać się z problemem depresji, jak i na osoby zdrowe, które interesują się tym zagadnieniem.