MEGAMOCNI

W Sejmie debatowano nad prawem osób głuchych

debata sejm TR

Dodano 2013-12-16 09:50:28 | Autor: Emil Kowalski

W sobotę odbyła się debata w Sejmie poświęcona polskiemu prawu w stosunku do osób niepełnosprawnych, w tym osób głuchych. Rozmawiano o dostępności i barierach prawnych i społecznych oraz komunikacyjnych.

Organizatorami i uczestnikami konferencji byli, Twój Ruch wraz z Ruchem Społecznym Głuchych i Ich Przyjaciół. W Sejmie debatowano nad zmianami prawa dla środowisk niepełnosprawnych, które ich zdaniem jest dziś przestarzałe. - Polskie przepisy dotyczące głuchych są przestarzałe, brakuje tłumaczy naturalnego języka migowego – mówili uczestnicy spotkania.  

Na początku lipca, odbyła się manifestacja głuchych i niedosłyszących w Warszawie, w której udział wzięło 8,6 tysięcy ludzi. W ten sposób środowisko niepełnosprawnych pokazało, że wciąż borykają się z wieloma problemami. Twój Ruch chce powołania parlamentarnego zespołu do spraw osób głuchych i niedosłyszących.

Protestujący w stolicy domagali się dymisji Polskiego Związku Głuchych, ponieważ związek ten nie przyczynia się do poprawy ich sytuacji. Przeciwni są również Systemowi Językowo-Migowemu, który używany jest przez tłumaczy chociażby w sejmie. Dla wielu osób, ten język jest niezrozumiały, a większość posługuje się Polskim Językiem Migowym. W trakcie manifestacji, posłowie Twojego Ruchu rozmawiali o problemach osób głuchych.

Także na konferencji w Sejmie, temat zmian w prawie był często poruszany. - Osoba głucha może pracować w Polsce jako sprzątacz, ale i tak tylko do drugiego piętra budynku, bo tak stanowią przepisy – podawał za przykład Marek Kazubski z RSGiIP.

Czytamy na stronie Twojego Ruchu.