MEGAMOCNI

W Wodzisławiu Śląskim powstaje dom Maja dla niepełnosprawnych

budownictwo Wodzisław

Dodano 2013-03-01 08:30:46 | Autor: Jacek Gibel

Na wodzisławskim osiedlu 1 Maja ruszyła budowa domu Maja. Będzie to pierwszy w Polsce komercjalny budynek mieszkalny dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Obiekt ma zajmować powierzchnię około 3300 metrów kwadratowych, na której znajdzie się 58 mieszkań pozbawionych barier architektonicznych oraz część usługowo-handlowa, w tym apteka, pralnia, usługi medyczne czy fryzjersko-kosmetyczne. Budynek już budzi spore zainteresowanie. Będą mogły mieszkać w nim osoby niepełnosprawne nawet w stopniu znacznym.

Inwestorem jest firma Malczyk Sp. z o.o. Oferuje ona mieszkania o powierzchni 20, 30, 35 i 60 m kwadratowych, wszystkie z kuchnią lub aneksem kuchennym oraz łazienką z prysznicem. Dodatkowo w budynku powstaną cztery typy mieszkań opiekuńczych, gdzie będzie świadczona pomoc dostosowana do indywidualnych wymagań mieszkańców, obejmująca m.in. opiekę medyczną i zlecanie wykonywania różnych czynności typu sprzątanie czy robienie zakupów.

Oferta skierowana jest do osób starszych nieprowadzących samodzielnie gospodarstwa domowego. Seniorzy będą mieli zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, ale także opiekę medyczną czy zajęcia kulturalno-rekreacyjne. Skorzystać z oferty będą mogły jednak nie tylko osoby starsze. Wodzisławska inwestycja jest w stanie wspomóc osoby wymagające opieki i pomocy przy podstawowych czynnościach. Mieszkańcy mają możliwość ze skorzystania z różnych - w zależności od stanu zdrowia - form spędzania wolnego czasu. Osobom wymagającym całodobowej pomocy zagwarantowana będzie ciągłość opieki bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania w razie pogorszenia się stanu zdrowia.

W sąsiedztwie domu Maja znajduje się sklep Biedronka i wielospecjalistyczna przychodnia lekarska. Choć budynek ma zostać ukończony dopiero latem, już teraz wiele osób jest zainteresowanych wynajęciem mieszkania.  Inwestor nie chce zdradzać kosztów pobytu. Ceny negocjowane są indywidualnie.

Pół roku później do użytku mają zostać oddane pierwsze lokale podobnej inwestycji w Szczecinie.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/tuwodzislaw.pl)