MEGAMOCNI

Wakacyjna apteczka i kilka uwag przed wyjazdem

apteczka podróże wakacje

Dodano 2013-06-09 13:51:28 | Autor: Emil Kowalski

Zapewne każdy z Was marzy o niezapomnianych wakacjach w miejscu gdzie mamy wszelkie możliwe atrakcje. Dobrze by było aby w pobliżu naszego pobytu, znajdywały się jezioro lub rzeka, zabytki, sklepy, góry. Ale przede wszystkim aby dopisała pogoda i zdrowie. Warto więc dobrze zaplanować nasz wypoczynek.

Na pewno gdy z góry będziemy podejmować profilaktyczne kroki dotyczące naszego zdrowia, zapewnimy sobie spokój w tej najważniejszej kwestii.

Zanim jednak dotrzemy do naszego wymarzonego miejsca spędzania wakacji, czeka nas podróż. I tutaj, niektórzy mogą mieć problem. Chodzi o chorobę lokomocyjną.

Mogą na nią cierpieć zarówno dorośli jak i dzieci. Za jej pojawienie się, odpowiada błędnik, część ucha wewnętrznego. Powodem jest odbieranie przezeń sprzecznych informacji płynących z oczu i mózgu. Chodzi o przesuwające się obrazy z okien podczas jazdy np. samochodem. Gdy ciało jest w bezruchu a informacje wskazują co innego, ich odbiór jest nieprawidłowo odczytywany przez mózg, mogą pojawić się nudności. Właśnie na te dolegliwości, skuteczne są odpowiednie preparaty (np. Sea Band) a także specjalne gumy do żucia (AviomarinR). Można również stosować opaski akupresurowe, które zakładamy na nadgarstku, odpowiadającym za pojawienie się mdłości.

Podczas wakacji, jesteśmy narażeni na przeróżne zranienia. Szczególnie nasze pociechy lubią się niebezpiecznie bawić. Aktywny wypoczynek, przede wszystkim długie wędrówki, jazda na rowerze czy chodzenie boso po plaży – takie czynności wykonują wszyscy podróżnicy.

Niewielkie skaleczenia, powinno się przemywać zwykłą wodą a nie utlenioną. Oczywiście przed zakładaniem opatrunku, gdy taka potrzeba zajdzie, musimy mieć czyste ręce. Najlepiej gdy mamy możliwość wymycia ich, żelem antybakteryjnym. Oparzenia to też rany i na takie jesteśmy narażeni podczas opalania – warto zabrać ze sobą kremy filtrujące i ochronne przed słońcem. Naszą apteczkę uzupełniamy o plastry, opatrunki, preparat na oparzenia (np. Thermi), maści.

Komary, kleszcze i inne owady

Wakacje cieszą i dostarczają wielu emocji, które mogą nam popsuć uciążliwe owady. Gdy spędzamy czas na łonie natury w lesie czy na łące, czyhają na nas kleszcze. To niebezpieczne stworzenia, które powodują poważne choroby tj. boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu. Warto więc uważać na nie i po każdej wycieczce, dokładnie przeglądać swoje ciało. Ważne jest również aby po rozebraniu się, dokładnie wytrzepać ubrania, bowiem często kleszcze, jak jeszcze nie znalazły miejsca na naszej skórze, plączą się w nich i czekają na kolejną okazję. Wyjeżdżając, warto mieć przy sobie pompkę próżniową, dzięki której można wyssać jad owada (np. Aspinvenin) ale także za jej pomocą, usuniemy kleszcza.

Pamiętajmy, że nie jest dobrym pomysłem, wyrywanie ze skóry niebezpiecznego pajęczaka lub smarowanie go masłem.

Można by powiedzieć, że walka z nimi to jak walka z wiatrakami czyli nie ma końca ani antidotum. Chodzi o komary. Są wszędzie. Na szczęście ich ukąszenia nie są groźne lecz wywołują denerwujące swędzenie. Zwykle w takich przypadkach, wystarczy posmarować miejsca ugryzień płynem łagodzącym. Należy pamiętać, że nie wolno drapać bąbli komarowych, takie postępowanie prowadzi do powstawania ran i co za tym idzie, powstaje ryzyko zakażeń.

Komar, zdj. Wikipedia

Trochę gorzej jest gdy użądli nas pszczoła lub osa. Możemy być uczuleni, więc powinniśmy mieć ze sobą przepisany przez lekarza, preparat w zastrzyku. Po użądleniach, niemal od razu pojawia się opuchlizna a jeśli do tego dochodzą trudności w oddychaniu, to jedynym i właściwym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza.

Lista dolegliwości, które mogą zakłócić wakacyjne radości, to również uczulenia i alergie.

Zapewne alergia jest rodzajem choroby, to należy pamiętać. Wakacje to czas pyłków, na które muszą uważać osoby uczulone. Dlatego do bagażu, koniecznie powinni oni wrzucić preparaty antyhistaminowe, zmniejszające reakcje na uczulenia. Do skutecznych środków tego typu, należą również leki zmniejszające katar, łagodzące podrażnienia nosa, plastry i maści (np. Krem Sterimar) a także krople do oczu, zmniejszające łzawienie.

Kobiety dodatkowo mają inny problem

Miesiączkowanie, które pomimo swojej przewidywalności, czasem pojawia się niespodziewanie. Tutaj wszystkie panie wiedzą, że warto nosić ze sobą leki przeciwbólowe i malutki tampon, które to zajmują niewiele miejsca w torebce.

W takiej podręcznej wakacyjnej apteczce, powinny się też znaleźć leki przeciw opryszczce (np. Blistex), na infekcję pęcherza (np. Migrastop), na dolegliwości okresowe (np. No Spa).

I jest jeszcze niechciana biegunka czy zaparcia

Ich objawy mogą się pojawić przy zmianie diety a taka często następuje podczas wakacji. W nowych miejscach, które zwiedzamy, próbujemy także lokalnych potraw.. Nasz organizm, przyzwyczajony do standardowych posiłków, może odmówić posłuszeństwa i zaprotestuje poprzez niestrawność, pojawienie się zgagi czy biegunki. Są to również zaparcia. Ten problem nie będzie przeszkadzał, gdy uzupełnimy swoją apteczkę o preparaty wspomagające trawienie i poprawiające perystaltykę jelit (np. Ranigast, Gaviscon). Pamiętamy też, że nie tylko nowe potrawy są źródłem tych wspomnianych dolegliwości. Czasem to świeże i inne powietrze, bardziej pobudzające, powoduje intensywniejsze reakcje układu pokarmowego.

„Brzuszek i główka to szkolna wymówka” – wiemy, znamy to i nie raz stosowaliśmy takiego typu chwyty, tylko po to aby mieć dzień wolny od nauki. Jednak gdy faktycznie dochodzi do bólu głowy, powinniśmy przyglądać się sprawie dokładniej. Warto wiedzieć, że ból głowy to nie choroba lecz może to być jeden z objawów walki naszego organizmu z infekcjami. U dzieci, zagrożeniem jest już temperatura ciała w wysokości 38,5 stopni Celsjusza. W celu zbicia gorączki, należy podawać lekkie posiłki, dużo napojów oraz stosować chłodne okłady. Jednak, gdy temperaturze towarzyszą drgawki, biegunka i wymioty oraz pojawiają się kłopoty z oddychaniem, powinniśmy wezwać lekarza. Warto też, uzupełnić apteczkę o preparaty obniżające gorączkę np. Nurofen dla dzieci, Ibufen, Codipar.

A na koniec bardzo ważna przestroga.

Dotyczy w szczególności osób starszych. Niestety ale walory opalania się i ciepłych dni, nie zawsze dobrze  wpływają na pracę serca. Wakacyjne upały to jednocześnie większa ilość omdleń i zawałów serca. I to dotyczy niemal każdego.

Gdy widzimy, że druga osoba nagle staje się blada, skóra jest wilgotna lub następuje gwałtowne zaczerwienienie, to znak, że dzieje się coś poważnego. Jeśli do tego dodamy sine usta, urywany oddech i uciska w klatce piersiowej, to mamy do czynienia z zawałem serca. Pojawia się wtedy, u cierpiącego, silny ból w dół od lewego przedramienia. Taką osobę, należy posadzić tak żeby była wyprostowana i wezwać karetkę. Można podać Aspirynę musującą i kiedy pojawi się lekarz, koniecznie go o tym poinformować.