MEGAMOCNI

Wakacyjna Gdynia przyjazna niepełnosprawnym

bez_barier gdynia Trójmiasto turystyka wakacje

Dodano 2013-06-04 09:27:48 | Autor: Jacek Gibel

Nieubłaganie zbliża się sezon wakacyjny. Dużym problemem dla osób niepełnosprawnych jest znalezienie miejsca, gdzie będą mogli spędzić czas bez obaw o niemożność skorzystania z atrakcji na przykład ze względu na poruszanie się na wózku inwalidzkim. Na szczęście nawet w naszym kraju coraz więcej obiektów umożliwia bezproblemowe zwiedzanie w takich sytuacjach. Miastem atrakcyjnym turystycznie, a przy tym ogólnodostępnym, jest Gdynia.

Osoby niepełnosprawne nie powinny mieć problemu z dostaniem się na plażę miejską - zarówno do morza, jak i do mariny prowadzi kładka ułatwiająca dostęp. Na plaży z kolei znajdują się dostosowane toalety i prysznice. Poruszanie się po samej Gdyni znacznie ułatwiają ścieżki spacerowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, niskie krawężniki, podjazdy, miejsca parkingowe i dostosowane toalety.

Wśród atrakcyjnych turystycznie, dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych obiektów w mieście można wymienić:
- Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1,
- Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30 (wystawy),
- Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Plac Grunwaldzki 1,
- Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, ul. Gen. Józefa Bema 26 oraz w sezonie letnim Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie,
- molo w Orłowie,
- Akwarium Gdyńskie, al. Jana Pawła II 1,
- Domek Żeromskiego w Orłowie, ul. Orłowska 6 (spotkania z ludźmi kultury, wykłady, wystawy),
- galeria Debiut przy Szkole Plastycznej w Orłowie, ul. Orłowska 8,
- kino Multikino, ul. Waszyngtona 21.

Na pomoc można liczyć również ze strony trójmiejskiego PTTK. Przewodnicy oferują przygotowanie tras zwiedzania dostosowanych do stopnia niepełnosprawności. Jak sami twierdzą: Zaprezentujemy Państwu Gdynię, Port i Stocznie, żaglowce i okręty, plaże i przystań rybacką, a także Westerplatte i latarnię morską w Nowym Porcie oraz inne ciekawe i zabytkowe obiekty, dostępne także od strony wody. Poprowadzimy również wycieczki przystosowane do indywidualnych potrzeb turystów, m.in. ponownie odwiedzających Trójmiasto szlakiem dawnych wspomnień, lub oczekujących poszerzonych informacji tematycznych.

Niezbędne informacje można uzyskać również w punktach informacji turystycznej dostępnych dla osób niepełnosprawnych:
- Miejska Informacja: punkt całoroczny, ul. 10 Lutego 24, tel. 58 622 37 64
- Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej: punkt sezonowy, al. Jana Pawła II  (w pobliżu Akwarium Gdyńskiego).

Gdynia, podobnie jak reszta Trójmiasta, niewątpliwie jest miejscem wartym zwiedzenia. Mnogość atrakcji turystycznych z podjazdami, windami czy przystosowanymi toaletami powinna jeszcze bardziej zachęcić do odwiedzenia tego zakątka Polski.

Uwaga!

Jesli masz swoje miejsce przyjazne dla osób niepełnosprawnych lub niedostosowane do ich potrzeb, możesz takie dodać do naszego zbioru na mapie pod linkiem DODAJ MIEJSCE.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/gdyniaturystyczna.pl)