MEGAMOCNI

Walczymy o życie Justyny - zostało niewiele czasu!

charytatywnie Justyna płuca pomoc

Dodano 2013-06-24 12:07:20 | Autor: Emil Kowalski

Akcja dotyczy harcerki, 34-letniej Justyny Piotrowskiej. Jej pasją jest pomaganie innym i praca z młodzieżą i dziećmi, co realizuje właśnie dzięki prowadzeniu swojej drużyny harcerskiej. Niestety rok 2007, okazał się nieszczęśliwy dla Pani Justyny.

Po urodzeniu zdrowej córeczki, zaczęła podupadać na zdrowiu. Poród wywołał chorobę – tętnicze nadciśnienie płucne. Niestety ale wiedza lekarzy na ten temat była niewystarczająca a Pani Justyna przez ponad 2,5 roku, szukała bezskutecznie odpowiedniej pomocy wśród specjalistów. Ci, nie umieli zdiagnozować choroby i tłumaczyli zły stan zdrowia pacjentki jako niedyspozycja psychiczna, słaby stan fizyczny organizmu. Wedle tego zalecali wizyty u psychiatry i intensywne ćwiczenia.

To było zgubne. Gdy już stwierdzono przyczynę dolegliwości, ćwiczenia jakie zostały zalecone, okazały się niemal „zabójczymi”, gdyż miały bezpośredni wpływ na chore płuca, które następnie zniszczyły serce.

Pani Justyna nie poddawała się jednak i stale uczęszczała na wizyty w różnych ośrodkach w całej Polsce. Jednocześnie prowadziła zajęcia i zbiórki harcerskie. Z czasem musiała już dojeżdżać na te spotkania samochodem.

Już wiadomo, że leki są nieskuteczne a na dodatek, wyniszczyły jeszcze bardziej organizm Pani Justyny.

Ponadto, pojawiło się wodobrzusze – gromadzenie się jamie brzusznej płynów. Można je usuwać ale tylko mechanicznie, co spowodowało, że Pani Justyna cały czas przebywa w szpitalu i nie może się praktycznie poruszać.

Jednak w tym wszystkim pojawiła się nadzieja. W Austrii znalazła się klinika w której można dokonać rodzinnego przeszczepu płuc. Taki właśnie, specjaliści austryjaccy, polecili Pani Justynie i jednocześnie kazali jej natychmiast pojawić się w ich ośrodku. Gdy, po napisaniu listu do kliniki na który odpowiedzieli lekarze z Austrii, pojawiła się nadzieja, to niemal od razu, pojawił się smutek.

Okazało się bowiem, że Polski NFZ nie sfinansuje kosztów leczenia pani Justyny. Bowiem Polska to jeden z nielicznych krajów, które nie podpisały umowy z z Eurotransplantem (związek państw dzielących wspólną listę transplantacji narządów i poszukiwania narządów do transplantacji na terenie państw członkowskich Eurotransplantu, ściśle współpracujących ze sobą). Lekarze, musieli oszacować koszty operacji przeszczepu płuc i kwota jaką potrzebuje Pani Justyna to 150 tys. euro czyli około 600 tys. złotych!

W związku z tym trwa intensywna akcja zbiórki pieniędzy na ten cel. Decyzję o operacji a więc także uzbieranie pieniędzy, trzeba przedstawić w klinice do 1 lipca. Pozostało więc bardzo mało czasu.

Fundacja Świat z Uśmiechem uruchomiła specjalne konto dla Pani Justyny. Pieniądze zbierane są również na festynach, licytacjach i w szkołach. Operacja da jej szansę na powrót do normalnego życia.

Akcja jest wspierana przez wiele instytucji w Internecie i my jako portal www.megamocni.pl, poprzez nagłośnienie prasowe, tym artykułem wspieramy i dołączamy się do akcji. Akcja jest nagłaśniana na Facebook pod adresem https://www.facebook.com/PlucaDlaJustyny oraz można również wejść na stronę http://plucadlajustyny.pl/?lang=en