MEGAMOCNI

Wanda Nowicka - "Warszawa nieprzyjazna niepełnosprawnym"

fundacje niewidomi Nowicka Warszawa

Dodano 2013-05-18 13:05:06 | Autor: Emil Kowalski

W sejmie grzmi. Wanda Nowicka wyraża oburzenie w sprawie niepełnosprawnych z Warszawy. Władze miasta chcą eksmitować fundację, która pomaga niewidomym. Urzędnicy twierdzą, że lokal nie pomaga niewidomym swoją funkcjonalnością. Był wynajmowany na warunkach preferencyjnych.

Wanda Nowicka w swojej wypowiedzi, skrytykowała w Sejmie władze Warszawy. Uważa, że miasto nie jest przyjazne niepełnosprawnym. Głosiła, że „Niepełnosprawni nie mogą być traktowani jako obywatele drugiej kategorii”. Wicemarszałkini, zapowiada ostry protest, który będzie skierowany do władz miasta stołecznego. Wraz z panią Wandą, zdania podzielili dwoje działaczy śródmiejskiego koła Polskiego Związku Niewidomych Piotr i Jerzy Figielowie oraz Krzysztof Wrona, prezes fundacji My Friends.
Lokal jaki wynajęła fundacja 3 lata temu, ma powierzchnię 12,5 metrów kwadratowych. Głównym celem użytkowym, miała być działalność statutowa fundacji, która kierowała pomoc do osób niewidomych i niedowidzących. Z jej pomocy, korzystało około 100 osób. Instytucja organizowała również warsztaty zajęciowe, porady psychologa, porady prawne. Dofinansowuje zakupy leków. W ramach jej działań, są poszukiwani sponsorzy, dzięki którym będzie można finansować kolejne przedsięwzięcia.
Umowa na wynajem lokalu zakończyła się we wrześniu 2012 roku, lecz fundacja nie wyprowadziła się, obecnie płaci wyższe stawki za metr w ramach kary za zajmowanie dodatkowych pomieszczeń, które nie są ujęte w umowie najmu. W tej sprawie, Zakład Gospodarki Nieruchomościami, złożył pozew do sądu. Na początku czerwca dojdzie do pierwszych rozstrzygnięć prawnych.
Urzędnicy twierdzą, że istnieje prawdopodobieństwo nadużycia. Uzasadniają tą hipotezę, faktem nieświadomości osób niewidomych o fundacji My Friends. To ich utwierdziło, że fundacja robi niewiele a informacje jakich szukali o niej w internecie są również mało wiarygodne.
Prezes fundacji odpiera zarzuty. Tłumaczy, że działania są prowadzone i zainwestował w nią wiele sprzętu domowego. Miał na celu wprowadzić w fundacji atmosferę domową.
W dniu wczorajszym, urzędnicy poinformowali jednak o wstrzymaniu eksmisji lecz zapowiedzieli dokładne kontrole działań fundacji My Friends.

Uwaga!

Jesli masz swoje miejsce przyjazne dla osób niepełnosprawnych lub niedostosowane do ich potrzeb, możesz takie dodać do naszego zbioru na mapie pod linkiem DODAJ MIEJSCE.

info. własne/Gazeta