MEGAMOCNI

Warszawski "szpitalnik" nie otrzyma pomocy z NFZ

bezdomni NFZ szpitale szpitalnik Warszawa

Dodano 2013-12-27 08:56:16 | Autor: Emil Kowalski

W Warszawie jest prowadzony tzw. „szpitalnik” czyli szpital utrzymywany przez Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża. Opiekę w nim znajduje 35 osób z marginesu społecznego, bezdomnych i nieubezpieczonych.

NFZ odmówiło finansowania szpitala. Powodem jest brak przystosowania placówki do wymogów szpitalnych. „Szpital dla bezdomnych” zajmuje stare składnice nie opodal bloku telewizji publicznej. „Szpitalnik” to również hospicjum, jadłodajnia, punkt pomocy socjalnej i prawnej. Działa od lat. Kieruje nim Pani Magdalena Hozer-Chachulska, która przekonuje o słuszności prowadzenia ośrodka. Pracownicy hospicjum kierującym szpitalem, pomagają lub załatwiają formalności związane z pobytem, ubezpieczeniem bezdomnych, wśród których bywają niepełnosprawni. W placówce przyjmują lekarze onkolog, chirurg, kardiolog, pulmonolog.

Hospicjum przez 27 lat jego istnienia, pomogło wielu tysięcy osób potrzebujących: bezdomnych, niepełnosprawnych, wykluczonych. NFZ twierdzi, że może ewentualnie „podpisać umowę jedynie z zakładem opieki zdrowotnej, który będzie świadczył usługi dla wszystkich pacjentów i przyjmował ich w kolejności zgłoszenia niezależnie od tego, czy są biedni, czy bogaci.” - czytamy na niezalezna.pl